Az Auschwitz Jegyzknyv
2005.01.31. 18:44
Errl is j ha tudnak az emberek.......
1942. prilis 13-n a szeredi koncentrcis tborban zrt tehervagonokba raktak bennnket - 100 frfit. A kocsik ajtajt kvlrl lezrtk, gy nem tudtuk a menetirnyt megllaptani. Hossz utazs utn az ajtkat kinyitottk, s ekkor meglepve vettk szre, hogy tlptk a szlovk hatrt, s egy Zwardon nev lengyel vastllomson vagyunk. Az rsget - amely eddig a Hlinka-grda tagjaibl llt - a Waffen-SS egysge vltotta fel. Miutn nhny kocsit lekapcsoltak, folytattuk utunkat az auschwitzi llomsig, ahol egy mellkvgnyon lltunk meg. A lekapcsolt vasti kocsik visszahagysa lltlag az elszllsolsi nehzsgek kvetkeztben trtnt. A visszahagyottak egybknt nhny nap mlva kvettek bennnket. Megrkezsnk utn ts sorokban sorakoztattak, majd megszmoltak bennnket. 640-en voltunk. Kb. 20 perces menetels utn, nehz csomagokkal megrakodva - Szlovkit jl felszerelve hagytuk el - megrkeztnk az auschwitzi lgerbe.
Auschwitzban azonnal egy nagy barakkba vezettek bennnket. A barakk egyik oldaln le kellett adnunk a csomagjainkat, a msikon teljesen le kellett vetkznnk, s tadtuk rtkeinket. Utna meztelenl tmentnk a szomszdos barakkba, ahol a fejnket s az egsz testnket leborotvltk, s Lysollal ferttlentettk. A barakkbl kifel jvet mindegyiknk kapott egy szmot. A mi szmozsunk 28.600-zal kezddtt, s sorozatosan ment tovbb. E szmot a kzben tartva hajtottak t bennnket egy harmadik barakkba, ahol a tulajdonkppeni felvtel lezajlott. Ez abbl llt, hogy a msodik barakkban kapott szmokat - rendkvl brutlis mdon - a bal mellkasunkra tetovltk. Ennek sorn sokan kzlnk eljultak. A szemlyi adatainkat is felvettk. Innen szzas csoportokban egy pincbe vittek bennnket, ksbb t egy barakkba, ahol rabruht s facipket kaptunk. Az egsz eljrs krlbell dleltt 10-ig tartott. Mg ugyanazon a napon elvettk tlnk a rabruhkat, s helyettk rgi orosz katonai egyenruhkat (inkbb rongyokat) adtak. Ebben a felszerelsben ksrtek t bennnket Birkenauba.
Auschwitz lnyegben politikai foglyok, n. vdrzetesek gyjttbora. Odairnytsom idejn, azaz 1942 prilisban itt krlbell 15.000 fogoly volt - fknt lengyeleket, birodalmi nmet s orosz polgri szemlyeket, n. rzetes oroszokat gyjtttek ott ssze. A tborlakk kis rsze bnzkbl s munkakerl elemekbl llt.
Mind a birkenaui munkatbor, mind pedig Harmanse, a tbor kis gazdasga az auschwitzi lgerparancsnoksgnak van alrendelve. Valamennyi odairnytott fogoly elszr Auschwitzba kerl, ahol megfelel szmot kapnak, majd vagy ottmaradnak, vagy Birkenauba, illetve nagyon kis szmban Harmanseba kerlnek. A foglyok rkezsk sorrendjben kapnak szmot. Minden szmot csak egyszer hasznlnak, s gy az utols szm az addig az idpontig a lgerbe kerlt foglyok sszltszmt jelzi. A birkenaui tborbl trtn szksnk idejn, azaz 1944. prilis elejn ez a szm kb. 180.000 volt. Kezdetben ezeket a szmokat a foglyok bal mellkasra tetovltk, de mivel ezek elmosdtak, ksbb a bal alkarra, a csukl fl kerlt.
Valamennyi fogolykategrit nemzetisgtl fggetlenl ugyangy kezelik. Csupn az ellenrzsek megknnytse cljbl, klnbz szn hromszgekkel klnbztetik meg ket; ezek a fogoly szmozsa alatt, a bal mellkason helyezkednek el. A fogoly nemzeti hovatartozst a hromszgben tallhat kezdbet jelzi (pl. a lengyeleknl: P=Pole). Az egyes sznek a kvetkez kategrikat jelentik: piros hromszg = politikai vdrzetesek zld hromszg = kztrvnys bnz fekete hromszg = munkakerlk (fleg oroszok) rzsaszn hromszg = homoszexulisok lila hromszg = a bibliakutatk szektjnak tagjai. A zsid foglyok megjellse ettl csak annyiban tr el, hogy a megfelel hromszget (tbbnyire piros) kis srga hromszgekkel egy Dvid-csillagg egsztik ki.
Az auschwitzi lger terletn klnbz gyrak vannak, gy tbbek kztt a DAW (Deutsche Aufrstungswerke), a Krupp s Siemens cgek egy-egy zeme, valamint egy "BUNA" nevezet, tbb kilomteres kiterjeds pl gyrtelep, amelyik mr a tulajdonkppeni tboron kvl fekszik. Ezekben az zemekben dolgoznak a foglyok.
A szkebb rtelemben vett tbor, ahol a foglyokat elhelyezik, egy kb. 500X300 mteres terleten fekszik. E tbort kt sorban, kb. 3 mter magas betonoszlopok veszik krl. Az oszlopokat magasfeszltsg vezetkek ktik ssze, amelyek mindkt oldalon szigetelkre vannak erstve. E kt kertssor kztt, kb. 150-150 mteres tvolsgokban 5 mter magas rtornyok llnak, gppuskkkal s reflektorokkal felszerelve. A bels magasfeszltsg kerts eltt, kis tvolsgra egy szokvnyos drtkerts hzdik. Ennek a kertsnek mr a puszta megrintsre gpfegyvertzzel vlaszolnak a tornyokbl. Maga a tbor hrom hzsorbll ll. Az els s a msodik hzsor kztt van a tbor utcja. Kezdetben a msodik s a harmadik hzsor kztt egy fal hzdott. 1942. augusztus kzepig a fal mgtti hzakban helyeztk el az 1942 mrciusban s prilisban deportlt fiatal szlovk lnyokat. Szmuk kb. 7000 volt. Miutn ezeket a lnyokat Birkenauba szlltottk t, ezt a falat leromboltk. A bejrat fltt nagy betkkel a kvetkez felirat volt olvashat: "Arbeit macht frei".
Az egsz tbort kb. 2000 mteres krben rtornyok vezik, cirka 150 mterre egymstl. A fent lert rzsi rendszerrel ellenttben, amelyet "kis rlncnak" hvnak, ez alkotja a "nagy rlncot". A kis s a nagy rlnc kztti terleten tallhatak a klnbz zemek s munkahelyek.
A kis rlnc tornyait csak jszaka foglaljk el, s egyidejleg a ketts kertsrendszerbe ramot vezetnek. A kis rlnc legnysge reggel elhagyja rhelyt, s egyidejleg a nagy rlnc tornyait foglaljl el rk. A kt rznn tszkni majdnem kizrt. A kis rlncon jszaka nem lehet tjutni, mg a nagy rgyr tornyai olyan kzel llnak egymshoz (csupn 150 mternyire, azaz egy torony csak 75 mteres krt rz), hogy ezek szrevtlen megkzeltse lehetetlen. Ha valaki ezek kzelbe megy, akkor minden tovbbi nlkl lnek. A nagy rlnc reinek esti vltsa csak akkor trtnik meg, amikor a tborlakkat mr megszmoltk, s meggyzdtek arrl, hogy valamennyi fogoly a kis rlncon bell tallhat. Abban az esetben, ha kiderl, hogy egyik vagy msik fogoly hinyzik, akkor szirnkkal riadt fjnak.
Ilyenkor a nagy rlnc legnysge a tornyokban marad, a kis rlnc rei szintn elfoglaljk helyket a tornyokban, s akkor megkezddik a keress a kt rlnc kztti terleten; ezt nhny SS-katona vgzi vrebekkel. A szirnkkal a lger tvolabbi krnykt is riadztatjk, s gy a fogolynak, ha csodval hatros mdon mgis sikerlt a kt rlncot tlpnie, minden valsznsg szerint szmolnia kell azzal, hogy az SS s a rendrsg megerstett rjratnak kezbe kerl. A fogoly kopaszra nyrt feje, feltn ruhzata (vagy a cskos rabruha, vagy a piros sznnel bemzolt rongyok), valamint a krnyken l, a megflemlts rvn a legjobb esetben passzv lakossg magatartsa is tovbb nehezti a szkst. Nemcsak a legcseklyebb segtsgnyjtst, de az azonnali feljelents elmulasztst is halllal bntetik. Ha a foglyot hrom napon bell sem sikerl kzre kerteni, a nagy rlnc addig a tornyokban tartzkod legnysge azokat elhagyja, miutn felttelezik, hogy a szkevnynek valamilyen mdon sikerlt elhagynia az rlncokat. Ha lve fogjk el a foglyot, akkor az egsz lger szeme lttra felakasztjk. Ha megtalljk a holttestt, akkor azt visszahozzk a lgerbe - akrhol akadnak is r -, s a bejratnl kzszemlre teszik ki. A kezei kz tesznek egy tblt a kvetkez felirattal: "me itt vagyok". Fogsgunk ktves idtartama alatt nagyon sok szksi ksrlet volt, azonban 2-3 eset kivtelvel lve vagy halva, de mindig visszahoztk a szkevnyt. Azt, hogy vajon azoknak, akiket nem hoztak vissza a tborba, tnyleg sikerlt-e megszknik, nem tudjuk. Mgis, hatrozottan llthatjuk, hogy azon zsidk kzl, akiket Szlovkibl Auschwitzba vagy Birkenauba vittek, mi vagyunk az egyetlenek, akiknek a szks sikerlt.
Miutn a foglyokat, ahogy azt mr emltettem, folyamatos szmozssal lttk el, a berkezett szlltmnyok sorrendjt s sorst meglehets pontossggal rekonstrulni tudjuk.
Az els odarkez zsidtranszport, mint mr emltettem, 1320 honostott francia zsidbl llt, akik kb. az albbi szmokat kaptk: kb. 27.400 - 28.600 kb. 28.600 - 29.600 Az els szlovk zsidtranszport 1942 prilisban (a mi transzportunk). kb. 29.600 - 29.700 100 rja frfi klnbz koncentrcis tborokbl. kb. 29.700 - 32.700 Szlovk zsidk hrom teljes transzportja (3000 frfi). kb. 32.700 - 33.100 400 kztrvnyes bnz (rja) varsi foghzakbl. kb. 33.100 - 35.000 kb. 2000 krakki zsid. kb. 35.000 - 36.000 1000 lengyel rja politikai vdrzetes. kb. 36.000 - 37.300 1942 mjusban 1330 szlovk zsid Lublin-Majdanekbl. kb. 37.300 - 37.900 600 lengyel (rja) Radombl, kztk nhny zsid. kb. 37.900 - 38.000 100 lengyel (rja) a dachaui koncentrcis tborbl. kb. 38.000 - 38.400 400 honostott francia zsid. Ezek a zsidk csaldjukkal egytt rkeztek. Az egsz szlltmny 1600 emberbl llt, kzlk csak mintegy 400 frfit s 200 nt a mr lert mdon kldtk a tborba, mg a tbbi ezret (nket, gyerekeket, idsebb frfiakat) minden tovbbi nyilvntarts nlkl a mellkvgnyrl egyenesen a nyrfaligetbe vittk, ahol elgzostottk s elgettk ket. Ettl kezdve valamennyi zsidtranszportot hasonlan kezeltk. A transzportok llomnybl a frfiak kb. 10 %-t, a nk kb. 5 %-t a tborba kldtk, mg a tbbieket azonnal elgzostottk.
A lengyel zsidkat mr korbban hasonl bnsmdban rszestettk. Hnapokon keresztl rkeztek a zsidkkal megrakott teherautk a klnbz lengyel gettkbl, s ezeket kzvetlenl a nyrfaligetbe irnytottk, ahol a zsidkat ezerszmra elgzostottk s elgettk.
kb. 38.400 - 39.200 800 honostott francia zsid. E szlltmny nagyobbik rszt a fenti mdon elgzostottk. kb. 39.200 - 40.000 800 lengyel (rja) politikai vdrzetes. kb. 40.000 - 40.150 150 szlovk zsid. Ezek csaldtagjaikkal rkeztek meg. Tovbbi 50 n kivtelvel, akiket a ni tborba kldtek, a transzport legnagyobb rszt a nyrfaligetben elgzostottk. A 150 frfi kztt volt Zucker s Wilhelm Sonnenschein Kelet-Szlovkibl. kb. 40.150 - 43.800 kb. 4000 honostott francia zsid, legtbbjk rtelmisgi. A berkezett transzportbl kb. 1000 n a ni tborba kerlt, a maradk 3000 szemlyt a nyrfaligetben elgzostottk. kb. 43.800 - 44.200 400 szlovk zsid a lublini lgerbl, kztk Matthias Klein s Meilech Laufer, mindketten Kelet-Szlovkibl. Ez a transzport 1942. jnius 30-n rkezett. kb. 44.200 - 45.000 kb. 200 szlovk zsid. A szlltmny sszesen 1000 fbl llt. Nhny n a ni tborba kerlt, a tbbiek a nyrfaligetbe. A tborba kldtt frfiak kztt volt: Jozef Zelmanovics, Snina; Adolf Kahan, Pozsony; Walter Reichmann, Suchany; tovbb Esther Kahan, Pozsony. Az utbbival alkalmam volt 1944. prilis 1-n beszlni. Felgyel volt a ni tborban. kb. 45.000 - 47.000 2000 francia kommunista (rja) s ms politikai fogoly, kztk Thorez s Lon Blum testvrei. Az utbbiakat klnsen megknoztk, ksbb elgzostottk ket, s holttestket elgettk. kb. 47.000 - 47.500 500 holland zsid, kztk sok nmet emigrns. A transzport legnagyobb rsze, krlbell 2500 f, a nyrfaligetbe kerlt. kb. 47.500 - 47.800 kb. 300 orosz polgri szemly (vdrzetes oroszok). kb. 48.300 - 48.620 320 szlovk zsid. A szlltmnybl kb. 70 n kerlt a ni tborba, a maradk 650 szemlyt a nyrfaligetbe vittk. Ebben a transzportban kapott helyet az a 80 szemly (1), akiket a magyar rendrsg Szeredre irnytott t. A szlltmnnyal tbbek kztt a kvetkez szemlyek rkeztek: Dr. Mandel Zoltn, Eperjes (azta meghalt), Holz (keresztneve ismeretlen) hentes, Pstynbl (ksbb Varsba kldtk), Nikolaus Engel, Zsolna, Chaim Katz, Snina (jelenleg a halottas hzban dolgozik, felesgt s 6 gyerekt elgzostottk). kb. 49.000 - 64.800 15.000 honostott francia, belga s holland zsid. Ez a szm alig ri el a berkezett szlltmnyok ltszmnak 10 %-t. A transzportok 1942. jnius 1. s szeptember 15. kztt rkeztek. Mindenhonnan nagy csaldi transzportok rkeztek, amelyeket gyakran egyenesen a nyrfaligetbe kldtek. A "Sonderkommando", amely az elgzostst s az elgetseket vgezte, kt mszakban dolgozott, jjel-nappal. Ebben az idszakban tbb szzezer zsidt gzostottak s gettek el. kb. 64.800 - 65.000 Kb. 200 szlovk zsid. Kzlk kb. 100 n a ni tborba kerlt, a tbbi a nyrfaligetbe. A tborba jutottak kztt volt: Ludwig Katz, Zsolna; Avri Burger, Pozsony-Poprd (felesge meghalt); Nikolaus Steiner, Vg-Beszterce; Georg Fried, Trencsn; Buchwald (?), Josef Rosenwasser, Kelet-Szlovkia; Julius Neumann, Brtfa; Alexander Wertheimer, Verb; Michael Wertheimer, Verb; Bla Blau, Zsolna. kb. 65.000 - 68.000 Honostott francia, belga s holland zsidk. A berkezett transzportok kzl kb. 1000 n a ni tborba kerlt, mg legalbb 30.000 szemlyt elgzostottak. kb. 68.000 - 70.500 2500 nmet zsid a sachsenhauseni koncentrcis tborbl. kb. 71.000 - 80.000 Honostott francia, belga s holland zsidk. A tborba kerltek szma nem haladta meg a 10%-ot. vatos becsls szerint az elgzostottak szma 65-70.000-re tehet.
1942. december 17-n 200 fiatal szlovk zsidt, akiket "Sonderkommandknt" alkalmaztak az elgzostsnl s elgetsnl Birkenauban, kivgeztek. A kivgzs oka felkels elksztse s szksi ksrlet volt. A csoport szndkait elrultk. Ezt a munkacsoportot az ppen akkor Makowbl rkezett 200 lengyel zsid vltotta fel. A kivgzettek kztt volt: Alexander Weisz, Franz Wagner, Oskar Steiner, Desider Wetzler, Aladr Spitzer, Bla Weisz, mindannyian Nagyszombatrl.
A Sonderkommandnl bellt vlts kvetkeztben elvesztettk a kapcsolatunkat ehhez a "munkahelyhez", s ez a krlmny klnsen az elltsunkat rintette hinyosan. A nyrfaligetbe kldtt transzportoknl - mg ha csomagjaikat Auschwitzban is kellett hagyniuk - nagy mennyisg klfldi valuta volt, fleg papr- s aranydollrok, s hihetetlen mennyisg arany s drgak, valamint lelmiszer. Annak ellenre, hogy az rtktrgyakat termszetesen le kellett adni, mgis elkerlhetetlen volt, hogy az elgzostottak ruhinak tkutatsakor azok rtktrgyai (fleg aranydollrok) az ott dolgoz zsidkhoz kerljenek. gy jelents anyagi eszkzk jutottak a tborba, s ezen kvl sok lelmiszer is. Magtl rtetdik, hogy pnzrt szinte semmit nem lehetett a tborban venni, de az SS-katonkkal s a lgerben klnbz szakmunkra alkalmazott civilekkel, akiknek ily mdon lehetsgk volt lelmiszert s cigarettt a tborba csempsznik, lehetett zletelni. Az rak termszetesen a krlmnyeknek megfelelen rendkvl magasak voltak. Nhny szz cigarettrt 20 dollros aranyrmvel fizettek. Ezen kvl virgzott a cserekereskedelem is. A drgasg mgsem jtszott szerepet. Annyi pnznk volt, amennyit csak akartunk. Ruhkat is kaptunk a Sonderkommando segtsgvel. Idvel ruhinkat kicserltk az elgzostottak j ruhira. Pldul az a kabt, amelyet most hordok, egy holland zsid volt. (A kabt blsben lthat egy amszterdami szabsg cgjelzse.)
A Sonderkommando legnysge elklnlten lt. A bellk rad szrny hullaszag miatt sem rintkeztnk velk. Mindig piszkosak voltak, rongyosak, teljesen elvadultak, brutlisak s erszakosak. Nem volt ritkasg - s ez a tbbi fogolynl sem keltett feltnst -, hogy az egyik a msikat meglte. Egy fogoly meglse nem szmt bncselekmnynek. Egyszeren csak nyilvntartsba veszik, hogy az ilyen s ilyen szm fogoly meghalt. Az, hogy milyen mdon kvetkezett be a hall, teljesen mellkes. Egyszer magam is jelen voltam egy esetnl, amikor egy Jossel nev fiatal lengyel zsid elmagyarzta egy SS-katonnak "a gyilkols helyes mdjt", s szemlltets vgett puszta kzzel, fegyver nlkl meglt egy zsidt.
A 80.000-es sorszm krk kezddik a lengyel gettk szisztematikus kiirtsa. kb. 80.000 - 85.000 Kb. 5000 zsid klnbz lengyel gettkbl, kztk Mljawa, Lozsma, Makow, Grodno, Zichenow, Bialistok. 30 napon keresztl szakadatlanul j transzportok jttek. Kzlk csupn 5000-en kerltek a tborba, a tbbit azonnal elgzostottk. A "Sonderkommando" buzgn dolgozott kt mszakban, napi 24 rt, mgis alig gyztk az elgzostsi s elgetsi munkt. Minden tlzs nlkl felttelezhet, hogy az ezekbl a transzportokbl elgzostott szemlyek szma elri a 80-90.000-et. Az ezekkel a transzportokkal rkezett szemlyeknl klnsen nagymennyisg arany, valuta s dgak volt. kb. 85.000 - 92.000 6000 zsid Grodnbl, Bialistokbl s Krakkbl, tovbb 1000 lengyel rja. A zsidtranszportok legnagyobb rsze azonnal a nyrfaligetbe kerlt. Naponta tlagban 4000 zsidt hajtottak a gzkamrkba. 1943. janur kzepn 3 transzport rkezett Theresienstadtbl, egyenknt 2000 emberrel. E transzportok jellsei, "C"(2), "CR", "R" elttnk ismeretlen volt. ezek a jellsek minden csomagra r voltak erstve. Ebbl a 6000-bl csupn 600 frfit s 300 nt kldtek a tborba, a tbbit elgzostottk kb. 99.000 - 100.000 1943. janur vgn nagy francia s holland zsidtranszportok rkeztek. Ezeknek csak egy tredke kerlt a tborba. kb. 100.000 - 102.000 1943. februrjban 2000 lengyel rja, fleg rtelmisgiek. kb. 102.000 - 103.000 700 cseh rja. Az ebbl a transzportbl letben maradt embereket ksbb Buchenwaldba kldtk. kb. 103.000 - 108.000 3000 francia s holland zsid, valamint 2000 lengyel rja.
1943. februrjban naponta tlagban 2 szlltmny rkezett lengyel, francia s holland zsidkkal, akiknek legnagyobb rszt azonnal elgzostottk, anlkl, hogy akr egy tredkk a tborba kerlt volna. Az ebben a hnapban elgzostott szemleyk ltszma kb. 90.000 f.
1943. februr vgn kezdte meg mkdst az jonnan felptett krematrium s gzkamra Birkenauban. A nyrfaligetben abbahagytk az elgzostst s a hullagetst, s ettl az idponttl kezdden az erre a clra ltestett 4 krematriumban vgeztk ezt a tevkenysget. A nagy rkot a nyrfaligetben lefedtk, s a talajt elegyengettk. A hamut korbban is mr trgyzsra hasznltk a harmansei gazdasgban, s gy ma mr alig tallhatk meg a tmeggyilkossg nyomai.
Jelenleg Birkenauban 4 krematrium zemel: kt nagyobb ( I. s II. mintj) s kt kisebb ( III. s IV. mintj)(1). A nagyobb krematriumok 3 rszbl llnak: a) kemenck, b) elcsarnok, c) gzkamra.
A hamvaszthelyisg kzepbl egy magas kmny emelkedik ki. Krltte 9 kemence plt, mindegyik 4 nylssal. Minden nylsba 3 tlagos mret holttestet lehet elhelyezni, amelyek msfl rn bell teljesen elgnek. A kemenck kapacitsa elri a napi 2000 holttestet. A hamvaszthelyisg mellett tallhat a nagy elkszt terem, amelyet gy rendeztek be, hogy frdcsarnok benyomst keltse. A csarnokban 2000 ember fr el, s alatta lltlag van egy msik, hasonl mret csarnok is. Innen egy ajtn keresztl vezet az t a nhny lpcsfokkal lejjebb fekv, nagyon hossz s szk gzkamrba. A gzkamra falain zuhanyrzsk vannak, gy a kamra egy risi frdcsarnok ltszatt kelti. A kamra lapos mennyezetn hrom lgmentesen elzrhat ablak van. A gzkamrbl snpr vezet a kemenckhez az elcsarnokon keresztl. Az ldozatokat elszr az elcsarnokba vezetik, ahol azt mondjk nekik, hogy a frdbe mennek. Itt levetkznek, s tovbb mtjk ket azzal, hogy kt fehr kpenybe ltztt frfi mindenkinek trlkzt s szappant oszt szt. Utna a gzkamrba prselik ket. 2000 ember teljesen megtlti a kamrt, gy, hogy ott csak llva frnek el. Azrt, hogy ennyi embert beszortsanak, gyakran a kamrba lnek, hogy a bentlevket arra knyszertsk, hogy elre hzdjanak. Ha mr mindenki a kamrban van, kvlrl bezrjk az ajtt. Ezutn egy kis sznet kvetkezik, bizonyra azrt, hogy a kamra hmrsklete a kvnt hfokot elrje. Utna gzlarcos SS-katonk msznak a tetre, az emltett ablakokat kinyitjk, s bdogdobozokbl port szrnak a kamrba. A dobozokon az albbi felirat lthat: "Cyklon zur Schdlingsbekampfung", s egy hamburgi gyr cgjelzse olvashat rajta. Ez valsznleg egy olyan cinksztmny, amelyik bizonyos hmrskleten gzz alakul t. E procedra utn hrom perccel a kamrban mindenki halott. Mg sohasem fordult el, hogy valaki letjelet adott volna magrl, ami a korbbi primitv elgzosts sorn a nyrfaligetben gyakran megtrtnt. A kamra kinyitsa utn szellztetnek, s a "Sonderkommando" lapos kocsikon a kemenckhez viszi a holttesteket, ahol elgetik ket. A kisebb krematriumok ugyanazzal a metdussal dolgoznak, csak ppen feleakkora kapacitssal. A ngy krematrium sszteljest kpessge teht naponta 6000 elgzosts s elgets.
Elvileg csak a zsidkat gzostjk el, az rjkat csupn kivteles esetekben. Ezeket agyon szoktk lni. A krematriumok megnyitsa eltt a nyrfaligetben lttk ket agyon, s holttesteiket egy rokban elgettk. Ksbb a krematrium elcsarnokban, amelyet erre a clra kln berendezssel szereltek fel, tarklvssel vgeztek velk. Az els krematriumot 8000 krakki zsid elgzostsval s elgetsvel "avattk fel" 1943. mrcius elejn. Erre az esemnyre prominens vendgek rkeztek Berlinbl, magasrang tisztek s magas beoszts civilek. A krematrium vezetsvel nagyon meg voltak elgedve, s gyakran nztek be a kmlellyukon keresztl a gzkamrba. Nagy elismerssel szltak az zemrl.
kb. 109.000 -119.000 1943. mrcius elejn 45.000 zsid rkezett Szalonikibl. 10.000 frfit s egy kisebb csoport nt a tborban helyeztek el, a tbbieket - kb. 30.000 embert - a krematriumba vittk. Az emltett 10.000 frfi rvidesen meghalt egy egszen kis csoport kivtelvel; legtbben egy malriaszer, valsznleg fertz betegsg kvetkeztben, s sokan kzlk kitses tfuszban. Msok nem brtk ki a klnsen nehz ltfeltteleket.
Mivel a grg zsidk kzl a malria, a kitses tfusz pedig ltalban sok ldozatot kvetelt, ami ltal az elhallozs rendkvl emelkedett, tmenetileg szneteltettk a szelektlst. A beteg grg zsidkat felszltottk, hogy jelentkezzenek. Krtk ket, semmikppen se tegyk. Mgis sokan jelentkeztek. ket kivtel nlkl interkodilis fenolinjekci beadsval ltk meg. Az injekcikat egy egszsggyis altiszt adta be. Asszisztensknt a kvetkez cseh orvosok voltak alrendelve: Dr. Cespira Honza Prgbl (jelenleg a buchenwaldi koncentrcis tborban), Dr. Zdnek Stich Prgbl (jelenleg szintn Buchenwaldban). Az orvosok mindent megtettek, hogy a szerencstleneken segtsenek, s ha ez nem volt lehetsges, legalbb a fjdalmaikat enyhtsk.
A 10.000 grg zsidbl mg letben maradt kb. 1000-et msik 500 zsidval erdtsi munklatokra Varsba kldtk. Hetekkel ksbb nhny szzan remnytelen llapotban kerltek vissza. ket azonnal elgzostottk. A fenolos kezels beszntetse utn 400 malriabeteg grg zsidt lltlag "tovbbi kezelsek" vgett Lublinba vittek. Hallottunk is arrl, hogy Lublinba tnyleg megrkeztek. Tovbbi sorsuk alakulsrl azonban mr nem szereztnk tudomst. Ami biztos, hogy a 10.000 kzl egyetlen egy grg zsid sincs mr a tborban.
A szelektls felfggesztsvel egyidejleg a foglyok meglst is megtiltottk. A legismertebb gyilkosokat, mint a birodalmi nmet kztrvnyes bnz Alexander Neumannt, Zimmert, Albert Hmmerlt, Rudolf Osteringert, Rudolf Bechertet; a politikai fogoly Alfred Kient, Alajos Stahlert ismtelt emberls miatt bottssel fenytettk meg. Egy olyan nyilatkozatot is al kellett rniuk, hogy bizonyos szm fogolytrsukat megltk.
1943. elejn 500.000 elbocstsi nyomtatvny rkezett az auschwitzi politikai osztlyra. Ennek nagyon rltnk, mert remltk, hogy legalbb nhnyunkat szabadon engedik. A nyomtatvnyokat azonban az elgzostottak adataival tltttk ki, s utna azok az irattrba kerltek.
kb. 119.000 - 120.000 1000 lengyel rja a Pawiak nev varsi fegyhzbl. kb. 120.000 - 123.000 3000 grg zsid. Egy rszket a korbbiak helyett Varsba kldtk. A htramaradottak rviddel ksbb meghaltak. kb. 123.000 - 124.000 1000 lengyel rja Radombl s Tarnowbl. kb. 124.000 - 126.000 2000 rja klnbz transzportokbl.
Idkzben szntelenl rkeztek a lengyel, francia s belga zsidkkal megrakott szlltmnyok, akiket - a tbor kiiktatsval - azonnal elgzostottak. E szlltmnyok egyike Lublin-Majdanekbl jtt 1000 lengyel zsidval. Kzttk hrom szlovk zsid is volt, egyikket Spirnak hvtk, aki Stropkbl vagy Worannbl val volt.
1943. jlius vgn nem rkeztek tovbbi szlltmnyok. A krematriumokat alaposan kitiszttottk, rendbehoztk, s - mint az ksbb kiderlt - tovbbi munkra ksztettk el. Augusztus 3-n jbl beindult az zem. Brenzburgi s sossnowitzi zsidk transzportja rkezett meg, majd jabbak egsz hnapban sznet nlkl.
kb. 132.000 - 136.000 Brenzburgi s sossnowitzi zsidkkal megrakott vonatok kvetkeztek. Kzlk csupn 4000 frfit s egy kis csoport nt vittek a tborba. Tbb mint 35.000-et azonnal a krematriumba kldtek. A tborba beutalt 4000 frfi legnagyobb rsze a kegyetlen bnsmd, hezs, klnbz betegsgek, gyilkossgok kvetkeztben mr az gynevezett karantn tborban meghalt. Ezekrt a kegyetlenkedsekrt elssorban a sachsenhauseni koncentrcis tborbl idekldtt Tyn nev kztrvnyes bnz, valamint egy lengyel politikai fogoly, a varsi Mieczeslaw Katerinski felelsek.
Ebben az idben jra megkezdtk a szelekcikat, mgpedig klnsen nagy mrtkben a ni tborban. A tbororvos, egy SS rohamvezet, a berlini rendrigazgat fia vagy unokaccse, mg a tborban is feltn brutalitssal jrt el. A szelekcis mdszert ettl fogva a szksnk napjig meglls nlkl gyakoroltk.
kb. 137.000 - 138.000 Augusztus vgn 1000 lengyel rja rkezett a varsi Pawiak fegyhzbl, s krlbell 80 grg zsid. kb. 138.000 - 141.000 3000 frfi klnbz rja transzportokbl. kb. 142.000 - 145.000 1943. szeptember elejn 300 zsid klnbz lengyel munkatborokbl s orosz hadifoglyok egy csoportja. kb. 148.000 - 152.000 Az 1943. szeptember 7-t kvet hten Theresienstadbl rkeztek transzportok csaldokkal. Velk - szmunkra rthetetlen mdon - egsz kmletesen bntak. A csaldokat nem vlsztottak szt, senkit nem gzostottak el, mg meg sem nyrtk ket, hanem gy, ahogy megrkeztek, csaldonknt helyeztk el ket a lger egy elklntett rszben. St, mg a csomagjaikat is megtarthattk. A frfiaknak nem kellett dolgozniuk, a gyerekeknek megengedtk, hogy iskolba jrjanak, amelyet Fredy Hirsch vezetett - rla meg ksbb szlunk. A hozztartozkkal val levelezst megengedtk. Csak a lgerfelgyeljk szadista knzsaitl kellett sokat szenvednik, a kztrvnyes Arno Bhmtl, aki a tbor egyik legaljasabb gonosztevje volt. Csodlkozsunk mg inkbb fokozdott, amikor lttuk, hogy ezekrl a szlltmnyokrl hivatalos nvjegyzk kszlt. E nyilvntarts klns cme a kvetkez volt: "6 hnapos karantnban lv cseh zsidk SB-transzportja". Azt ugyan mr tudtuk, hogy mit jelent az "SB" megjells(2), de a kivltsgos bnsmdra s a hossz karantnidre nem talltunk magyarzatot. Tapasztalataink szerint a leghosszabb karantn maximum 3 htig tartott. Mgis, minl kzelebb kerltnk a 6 hnapos hatrid lejrthoz, annl ersebb lett a gyannk s a flemnk, hogy ezekre a zsidkra is ugyanaz a sors vr. Megprbltunk beszlni a csoport vezetivel, s elmagyarztuk nekik, mi vr rjuk. Nhnyan kzlk, klnsen Fredy Hirsch (a prgai Makkabi ifjsgi csoport egyik vezetje), aki az egsz csoport teljes bizalmt lvezte, azt mondtk, hogy amennyiben flelmeink bebizonyosodnak, akkor k ellenllnak. A "Sonderkommando" emberei meggrtk, hogy ha a cseh zsidk ellenllnak, akkor k is azonnal csatlakoznak hozzjuk. Sokan remltk, hogy ltalnos lzadst lehet sztani a tborban. 1944. mrcius 6-n tudomsunkra jutott, hogy a cseh zsidk szmra elksztettk a krematriumot. Fredy Hirschhez siettem, hogy ezt kzljem vele, s gyors cselekvsre ksztessem, mivel mr nincs vesztenivaljuk. "Tudom a ktelessgem" - vlaszolta. Alkonyat eltt jra a cseh tborhoz osontam, ahol megtudtam, hogy Luminallal megmrgezte magt s haldoklik. Msnap, 1944. mrcius 7-n eszmletlen llapotban, 3791 trsval egyetemben, akikkel egytt rkezett 6 hnappal ezeltt, teherautkon a krematriumba vittk, ahol elgzostottk ket. A fiatalok nekelve mentek a hallba. Keseren csaldtunk, hogy elmaradt a lzads. A "Sonderkommando" mindenre elsznt emberei hiba vrtak. Mellesleg e transzportbl 500 ids ember mg a 6 hnapos karantn idszaka alatt meghalt. Csupn 11 ikerprt hagytak letben. ket tvittk Auschwitzba, ahol biolgiai ksrletek trgyai lettek. Mg letben voltak, amikor Birkenaut elhagytuk. Az elgzostott cseh zsidk kztt volt egy Szeredrl val szlovk zsid lny is, akit Frst Rzsinak hvtak. Kivgzsk eltt egy httel, mrcius 1-jn arra knyszertettk ket, hogy tudassk a rokonaikkal: jl vannak. Ezekre a levelekre mrcius 23-i vagy 25-i keltezst kellett rni. Arra is rbrtk ket, hogy klfldi rokonaiktl csomagokat krjenek.
kb. 153.000 - 154.000 1000 lengyel rja a varsi Pawiak fegyhzbl. kb. 154.000 - 159.000 1943. oktberben s novemberben 4000 frfi klnbz fegyhzakbl, a bvhelyeiken felfedezett brenzburgi zsidk s vdrzetes oroszok egy csoportja. Egyidejleg orosz hadifoglyok is rkeztek, akiket 1 - 12.000-ig szmoztak.
kb. 160.000 - 165.000 1943 decemberben 5000(1) zsid frfi rkezett, fknt holland, francia, belga s els zben olasz transzportokbl. Az utbbiak Fiumbl, Triesztbl s Rmbl voltak. Ezekbl a szlltmnyokbl legalbb 30.000(2) ember a lger kihagysval azonnal a gzkamrkba kerlt. A lgerbe kerltek kztt klnsen nagy volt a hallozsi arny. A szelekcis mdszert is jra alkalmaztk, mg nagyobb mrtkben. Ez a metdus janur 10-e s 24-e kztt rte el a tetpontjt, amikor is egszsges, munkakpes frfiakat, munkabeosztsuk s szakismereteik figyelembe vtele nlkl szelektltak. Csupn orvosokat kmltek meg. A szelekcihoz mindenkinek fel kellett sorakozni. Szigoran gyeltek arra, hogy senki se maradjon ki a vlogatsbl. A tbori orvos ( a berlini rendrfelgyel fia vagy unokaccse volt) s a birkenaui lgerparancsnok, Untersturmbannfhrer Schwarzhuber(3) vgeztk a kivlasztst. Azokat a zsidkat, akiket a 7-es barakkbl egy msik rszlegbe tteleptett "krhzban" helyeztek el, kivtel nlkl elgzostottk. Ez id alatt mg hozzvetlegesen 2500 frfi s 6000 n kerlt szelekci rvn a gzkamrkba. kb. 165.000 - 168.000 1943. december 20-n jabb 3000 zsid rkezett Theresienstadtbl. Nvjegyzkk ugyanazt a cmet viselte, mint az els transzport esetn. Ugyanott helyeztk el ket, ahol a cseh zsidk els csoportjt, s k is megkaptk az sszes fent emltett kedvezmnyt. 24 rval az els csoport elgzostsa eltt a szomszdos, vletlenl resen ll tborrszbe szllsoltk ket, hogy ily mdon elvlasszk a csoportokat egymstl. Ma is abban a negyedben laknak. Miutn az els csoport sorsa nyilvnvalv vlt, a ksbb rkezettek mr most elhatroztk, felkszlnek az ellenllsra. Laufer Ruzenko(4) (Prgbl) s Hugo Langsfeld (Prgbl) szervezik az ellenllst. Knnyen gyl anyagokat gyjtenek, s alkalomadtn rszlegk barakkjait fel akarjk gyjtani. Karantnidejk 1944. jnius 20-n jr le. kb. 169.000 - 170.000 1000 ember kisebb csoportokban: lengyelek, oroszok (rja) s zsidk. kb. 170.000 - 171.000 1000 lengyel s orosz (rja) s egy kis csoport jugoszlv. kb. 171.000 - 174.000 1944. februr vgn 3000 holland, belga s els alkalommal nem honostott, hanem szletett francia zsidk. A francia zsidkat a meg nem szllt francia terletrl hoztk. A francia zsidkat azonnal elgzostottk.(5)
Mrcius kzepn rejtekhelyeiken leleplezett brenzburgi zsidk egy kisebb csoportja rkezett. Tlk tudtuk meg, hogy nhny lengyel zsidnak sikerlt Szlovkiba szknie, onnan pedig tovbb Magyarorszgra.
A tehresienstadti zsidk elgzostsa utn mrcius kzepig nem rkezett utnptls a lgerbe. Ezltal jelentsen cskkent a ltszm, gy valamennyi ezutn rkezett frfit, fknt holland zsidkat, a tborban helyeztek el. Mi prilis 7-n szktnk meg a tborbl. ppen akkor jtt a hr, hogy grg zsidk nagy transzportjai vrhatak.
A birkenaui tbor 3 rszlegbl ll. Jelenleg csupn az I. s a II. rszleget fogja krbe a "kis rlnc", mivel a III. rszleg mg pts alatt ll, lakatlan. Amikor 1944. prilis elejn elhagytuk Birkenaut, a tbor viszonyait az albbiak szerint lehet lerni:
szlovk zsidk tbbi zsid rjk megjegyzs I. rszleg ni koncentrcis tbor kb. 300 kb. 7000 kb. 6000 A 300 szlovk lnyon kvl tovbbi 100 lny a fpletben ll alkalmazsban II. rszleg a) karantnlger kb. 2 kb. 200 kb. 800 A kt szlovk zsid egyike blokkfelgyel, Dr. Andreas Mller, Podolinecbl b) a theresienstadti zsidk lgere - kb. 3500 - 6 hnapos karantn-idszak c) jelenleg lakatlan - - - - d) flger 58 kb. 4000 kb. 6000 - e) cignylger - - kb. 4500 Az odairnytott 16.000 cigny maradka. Nem dolgoznak. Hallozsi arnyuk rendkvl magas. f) krhzi barakk 6 kb. 1000 kb. 500 A 6 szlovk irodai alkalmazott
A szlovk irodai alkalmazottak neve: 36.832-es szm Walter Spitzer, blokkfelgyel Nemsovbl, 29.867-es szm Josef Neumann "hullakp" Sninbl, 44.989-es szm Josef Zelmanovics "szolga", 32.407-es szm Luis Eisenstdter "tetovl" Koromprl, 30.049-es szm Luis Solmann "rnok" Kzsmrkrl, Chaim Ketz "cseld" Sninbl.
A birkenaui lger bels adminisztrcijt az ezzel megbzott foglyok ltjk el. A foglyokat nem szrmazsi orszguknak megfelelen helyezik el, hanem a kzs munkakr szerint ("kommandk" szerint). Minden blokkban 5 tisztsgvisel van: blokkfelgyel (blokkelljr, Blockltester), blokkrnok (Blockschreiber), blokkpol, kt cseld.
A blokkelljr fehr szalagot visel a bal karjn, ezen a barakk szma lthat. A barakkban let s hall ura, s felels a barakk rendjrt. 1944. februr vgig a barakkok kzel felnek volt zsid elljrja. Aztn egy Berlinbl rkezett rendelkezs megtiltotta, hogy a zsidk ezt a hivatalt tovbbra is betlthessk, ezrt azutn levltottk ket. A tilalom ellenre mg ma is 3 szlovk zsid tlti be ezt a tisztsget. Nv szerint: Ernest Rosim Zsolnbl, a 25-s szm barakk elljrja (takartbrigd s benzburgi iparosok), Dr. Andreas Mller Podolinecbl, a 15-s szm barakk elljrja a karantntborban, Walter Spitzer, Nemsova, a krhzban lv 14-es szm barakk elljrja.
A barakk rnoka a felgyel vgrehajtja. vgzi a szksges paprmunkt, kartotkot vezet s nyilvntartja a mindenkori ltszmot. A barakkrnok munkja klnsen felelssgteljes. A mindenkori ltszmot knos pontossggal kell nyilvntartania. A foglyok nem nevekkel, hanem szmokkal szerepelnek, gy nagyon knnyen fordulhat el tveds. Egy ilyen tveds azonban vgzetess vlhat. Ha az rnok egy adott szmot tvedsbl halottnak jelent - ez a magas hallozsi arnynl knnyen megtrtnhet, s tnylegesen meg is trtnt -, akkor a hibt gy korrigljk, hogy a krdses szm viseljt utlag valban kivgzik. Az tadott jelentst ksbb mr nem lehet kijavtani, a jelentett szmnak hajszlpontosan meg kell felelnie a tnyleges ltszmnak. Az rnoki pozci valdi hatalommal jr, sajnos ezzel nagyon gyakran vissza is lnek.
Az polk s a barakkszolgk vgzik a szksges fizikai munkkat a barakkban. polsrl termszetesen sz sincs.
A "tbori elljr" felgyeli az egsz lgert. is fogoly. A jelenlegi birkenaui "tbori elljrt" Franz Danischnak hvjk, aki (a 11.182-es szm) politikai fogoly a fels-szilziai Knigshttbl. A tbori elljr az egsz lger korltlan ura. Joga van barakkfelgyelket s rnokokat kinevezni s levltani, munkkat kiosztani, stb. Danisch a zsidkkal szemben is korrektl, objektven s megvesztegethetetlenl viselkedik.
A tbori elljr mellett mkdik a tbori rnok, aki gyakorlatilag a legnagyobb hatalommal rendelkzeik a tborban. Csak ll kzvetlen kapcsolatban a lgerparancsnoksggal, veszi t a parancsokat s adja t a jelentseket. E tevkenysge rvn a lgerparancsnoksgra bizonyos mrtkben befolyst gyakorolhat. A barakkrnokok kzvetlenl neki vannak alrendelve, s jelentseiket neki ktelesek megtenni. Birkenauban a jelenlegi tbori rnok Kazimir Gork (a 30.029-es szmot viseli) lengyel fogoly, egykoron banktisztvisel volt Varsban. Habr Gork antiszemita belltottsg, de a zsidknak mgsem rt.
Az egyes barakkokat 6-8 SS-barakkvezet felgyeli. k vgzik estnknt a ltszmellenrzst, s jelentik a lger vezetjnek, a Tirolbl szrmaz Schwarzhuber Untersturmbannfhrernek. Schwarzhuber rszeges s szadista. A lgervezet felettese a lgerparancsnok, aki egyidejleg az auschwitzi lger parancsnoka is. Az auschwitzi tbor irnytst is egy lgervezet ltja el, aki Auschwitz s Birkenau kzs lgerparancsnoknak van alrendelve. A jelenlegi lgerparancsnok neve: Hss.
A munkacsoportok (itt munkakommandknak nevezik) parancsnoka a "kp", aki a munkaid alatt korltlanul rendelkezik a neki alrendelt foglyokkal. Nemritkn elfordul, hogy a "kp" a munka sorn megl egy foglyot. Nagyobb munkacsoportoknl tbb "kp" is van. Felettk ll a "fkp". Korbban gyakran voltak "kpk" zsidk is. A fent emltett berlini parancs ezt megtiltotta. Egy Rth nevezet nagymihlyi zsid (szerel) mind a mai napig betlti ezt a tisztsget. A munkt nmet szakemberek ellenrzik.
Nowakyt 1942. jnius 14-n hagytuk el, s Zsolnn keresztl jutottunk el 5 rakor Zwardonba. Ott kiszlltottak bennnket, majd megszmoltak. A transzportot SS-katonk vettk t. Felhborodsuknak adtak hangot amiatt, hogy kt napig a szlovkok nem adtak neknk vizet. Tovbbutaztunk, s kt nappal ksbb Lublinba rkeztnk. A 15 s 50 v kztti embereket kivagonroztk, a gyerekek s az idsebbek a vagonokban maradtak. Mi kiszlltunk. Az llomst litvn SS-katonk vettk krl, akik gppisztolyokkal voltak felfegyverkezve. Azokat a vagonokat, amelyekben a munkakptelenek, gyerekek s idsek maradtak, lezrtk s tovbbirnytottk. Hogy hov, s hogy mi trtnt velk, nem tudjuk.
Egy SS-szakaszvezet vette t a parancsnoksgot az llomson, aki azt mondta neknk, hossz t ll elttnk. Aki a csomagjt magval akarja vinni, megteheti. Aki gy gondolja, hogy nem tudja a csomagjt maga cipelni, felteheti egy teherautra, a csomagok biztosan meg fognak rkezni. Trsaim egy rsze csomagjt magval vitte, mg a msik rsze kocsira rakta. Mindjrt a vros mgtt egy gyrat lttunk "Bekleidungswerke" felirattal. A gyr udvarn vagy 1000 ember llt sorban, piszkos, cskos fegyencruhban, szemmel lthatan ebdre vrtak. Ez a ltvny - minthogy felismertk, hogy zsidk llnak elttnk - nem volt remnykelt. Egy dombtetrl megpillantottuk Majdanek barakktbort, amelyet 3 mter magas drtkerts vett krl.
Alig lptem be a lgerbe, megpillantottam a nagyszombati Maco Winklert, aki felvilgostott arrl, hogy itt elveszik csomagjainkat s a ruhinkat. Krlttnk mr korbban rkezett szlovk zsidk lltak, rongyos rabruhkban, lekopasztva, meztlb vagy facipkben, ersen feldagadt lbakkal. lelmiszert s ms cseklysgeket koldultak tlnk. Amit csak tudtunk, odaatuk nekik, tudva, hogy mindezt gyis el fogjk venni tlnk. Az anyagraktrba vittek bennnket, ahol tnyleg mindent le kellett adnunk. Onnan futlpsben egy msik barakkba hajtottak bennnket, ahol teljesen le kellett vetkznnk, lenyrtak s lekopasztottak bennnket. Utna rabruht, fels s als ruhanemt, facipt kaptunk, valamint egy sapkt.
Engem az gynevezett II. munkatborba osztottak be. A teljes lger 3 munkarszlegbl llt, melyeket drtkerts vlasztott el egymstl. A II. munkarszlegben szlovk s cseh zsidkat helyeztek el. Kt napon keresztl kizrlag arra oktattak, hogyan kell sapknkat ksznshez emelni, ha egy nmettel tallkozunk. Ezenkvl szakad esben rk hosszat vgeztettek velnk sorakozsi gyakorlatokat.
A barakkok berendezse teljesen eredeti volt. Itt csak hrom egymsra lltott, nagyon hossz asztal volt. Az asztalok alatt s felett fekdtek a foglyok.
Reggelire levest kaptunk. Ez azonban olyan sr volt, hogy kzzel kellett megennnk. Ebdre szintn levest kaptunk, este gynevezett tet 30 dekagramm lvezhetetlen kenyrrel, 2-3 deka rossz lekvrral vagy mzsrral, termszetesen a lehet legsilnyabb minsgben.
Az els napokban mindenekeltt a tbori himnuszt kellett megtanulnunk. rkon t kellett llnunk s nekelnnk:
Aus ganz Europa kamen Wir Juden nach Lublin Viel Arbeit gibt zu leisten Und dies ist der Beginn. Um diese Pflicht zu leisten Vergiss Vergangenheit, Denn in der Pflichterfllung Liegt die Gemeinsamkeit. Drum rstig an die Arbeit Ein jeder halte mit Gemeinsam wollen wir schaffen Im gleichen Arbeitschritt. Nicht alle wollen begreifen Wozu in Reihen wir stehen Die mssen wir dann zwingen Dies alles zu verstehen. Die neue Zeit muss alle Uns alle stets belehren, Dass wir schon nur der Arbeit, Der Arbeit angehren. Drum rstig an die Arbeit Ein jeder halte mit, Gemeinsam wollen wir schaffen In gleichen Arbeitsschritt.(1)
Az I. munkarszlegben szlovk zsidkat helyeztek el, a II. munkarszlegben szlovk s cseh zsidkat, a III. munkarszlegben partiznokat. A IV. s V. munkarszleget az I. s II. munkarszlegben lv zsidk ptettk.
A III. munkarszleg partiznjait barakkba zrtk, k nem dolgoztak, barakkjaikat nem hagyhattk el. Az telt a barakkajtk el dobtk, onnan kellett nekik sszeszednik. Az rk nem mertek a kzelkbe menni, s gyakran lttek kzjk. Tlzsfolt barakkjaikban tmegvel haltak meg.
A "kpk" birodalmi nmetek s csehek voltak. Az elbbiek ltalban brutlisak voltak, a csehek segtettek, ahol csak tudtak. A lger felgyelje egy holicsi cigny volt, akit Galbavynak hvtak, helyettese, egy Mittler(2) nev szeredi zsid, aki ezt a tisztsget brutalitsnak s beteges knzsi hajlamnak ksznhette. Hatalmi pozcijt arra hasznlta fel, hogy a mr amgy is slyosan sjtott zsidkat mg jobban knozza. Hacsak gonoszat tehetett, nem mulasztotta el.
Az esti parancsfelolvasskor az SS-katonk bntalmaztak bennnket. rk hosszat lltunk, s a nehz napi munka utn a himnuszt kellett nekelnnk. A dalt egy reg zsid karmester, az ostoraikat s botjaikat srn hasznl SS-legnyek hahotja kzben, egy kzeli hz tetejrl diriglta.
Eckstein szeredi rabbi tragikus mdon pusztult el. Egy este ksve rkezett a parancsfelolvassra, mivel ers hasmense miatt WC-n volt. A szakaszvezet parancsra ktszer fejjel lefel mlyen belelgattk a WC nylsba, utna hideg vzzel lelocsoltk, majd agyonlttk.
Az els s a msodik munkarszleg kztt llt a krematrium. Itt gettk el a hullkat. A hallozsi szm munkaszakaszonknt, kezdetben 6-8000 szemleys ltszm mellett, kb. 30-at tett ki naponta. Ez a szm rvidesen 5-6-szorosra emelkedett. Ksbb ismtldtek esetek, hogy a betegszobbl 11-12 beteget a krematriumba vittek, ahonnan ezek tbb nem trtek vissza. A krematrium elektromos rammal mkdtt, s orosz foglyok kezeltk. Nemcsak az ellts s a bnsmd, de az ltalnos higniai viszonyok is nagyon rosszak voltak. Pl. egy jfajta daganatos lbbetegsg is fellpett : Az embereknek megdagadt a lbuk, s nem tudtk mozdtani. Ezek kzl mind tbbet s tbbet vittek a krematriumba, ahol elttem ismeretlen mdon meggyilkoltk ket. Mikor azutn 1942. jnius 26-n 70-re szllott a szerencstlenek szma, elhatroztam, hogy kihasznlom az ppen knlkoz alkalmat, s nknt Birkenauba trtn thelyezsemet fogom krni.
1942. jnius 27-n leadtam rabruhimat, helyettk civil ruht kaptam, s egy transzporttal Auschwitzba utaztam. Zrt vasti teherkocsikban, vz s lelem nlkl utaztunk 48 rn keresztl, mg vgre flholtan megrkeztnk Auschwitzba. Az auschwitzi tbor bejratnl az "Arbeit macht frei" felirat ksznttt. A tiszta udvar, a tglapletek s a zld f, a primitv, piszkos lublini barakkok utn j benyomst tettek rm. gy gondoltuk, hogy j csert csinltunk. Megrkezsnk utn egy pincbe vezettek, ahol tet s kenyeret kaptunk. Rviddel ksbb lenyrtak bennnket, ruhinkat a lublinihoz hasonl rabruhkra cserltk ki, s miutn szemlyi adatainkat is felvettk, fogolyszmainkat a bal csuklra tetovltk, s gy az auschwitzi koncentrcis tbor szablyos "politikai foglyai" lettnk.
Lakhelyl a 17. szm blokkot jelltk ki szmunkra, ahol a fldn hltunk. A szomszdos hzsorban, amely azonban tlnk egy fallal volt elvlasztva, azok a szlovkiak lnyok voltak elszllsolva, akiket 1942 mrciusban s prilisban deportltak Szlovkibl.
A "Buna" gyrtelep kiterjedt ptkezsre vittek bennnket dolgozni. Hajnali 3-kor kellett munkba menni. Ebdre krumpli- vagy rpelevest kaptunk, vacsorra 30 deka kenyeret. Munka kzben kegyetlenl vertek bennnket. Mivel a munkahelynk a nagy rznn kvlre esett, a terletet 10X10 mteres ngyzetekre osztottk. Minden ngyzetet egy SS-katona rztt. Ha valaki munka kzben tlpte e ngyzetet, elzetes figyelmeztets nlkl, "szks kzben" agyonlttk. Gyakran megtrtnt, hogy egy SS-katona megparancsolta a fogolynak, hogy egy ngyzeten kvl lv trgyat vigyen oda neki. Ha a fogoly engedelmeskedett, akkor az SS-katona leltte. A munka rendkvl nehz volt. Amikor engem oda beosztottak, krlbell 3000 ember dolgozott ott, kzlk 2000 szlovkiai zsid.
Nhny heti knz munka utn flelmetes kitses tfusz jrvny ttt ki a tborban. A legyenglt foglyok szzval hullottak el. A tbort lezrtk, s a Buna ptkezst beszntettk. Azokat, akik munkahelykn mg letben maradtak, 1942 jlius vgvel kavicsbnyba kldtk, munkra. A munka itt, ha lehet, mg nehezebb volt. Vletlenl tudomsomra jutott, hogy a "takartkommandknl" munkahelyek rltek meg. Jelentkeztem, s be is osztottak.
A "takartkommandban" 100 fogoly dolgozott, kivtel nlkl zsidk. A lger egy teljesen elklntett rszben dolgoztunk. Nagy htizskokbl, kofferekbl s ms csomagokbl hatalmas brndkbe vagy kln raktrakba kellett vlogatnunk a klnbz trgyakat fajtjuk szerint. gy pldul voltak ott fskkel, tkrkkel, cukorral, konzervekkel, csokoldval, gygyszerekkel megtlttt brndk is. Az gynemtrgyakkal megrakott koffereket tartalmuk szerint elraktroztuk. A ruhkat s a fehrnemket egy nagy barakkba hordtuk, ahol szlovk zsid lnyok osztlyoztk s csomagoltk ezeket. Ezeket a textlikat aztn bevagonroztk, s (valahov) elkldtk. A hasznlhatatlan ruhkat egy memeli textilgyrba kldtk, a hasznlhatkat egy berlini jtkonysgi egyesletbe. Az rtktrgyakat, pnzt, aranyat, valutt s drgakveket a politikai osztlynak kellett tadni. Az rtktrgyak nagy rszt az SS-felgyel vagy a kivlogatsnl dolgoz foglyok elloptk. Ennek a munknak a vezetje, a ma mr szakembernek tekintett Adalbert Davidovics volt Iglbl. kapta meg ezt a tisztsget. A munkacsoport vezetje Wikleff SS Sturmscharfhrer volt, egy durva s brutlis ember, aki a lnyokat is gyakran verte. A lnyok Birkenaubl jttek munkra. Az ott uralkod llapotokrl hallatlan dolgokat mesltek. Vertk s knoztk ket. A hallozsi arnyszm nagyobb volt kzttk, mint a frfiak kztt. Hetenknt ktszer volt szelekci. Minden nap j lnyok jttek munkba azok helyett, akiket kzben szelektltak, vagy ms mdon haltak meg.
A takartkommandnl megszerzett viszonylag knyelmes beosztsomat rviddel ksbb elvesztettem, s bntetsbl Birkenauba helyeztek t, ahol 1,5 vet tltttem. 1944. prilis 7-n trsammal egytt sikerlt megszknm.
--------------------------------------------------------------------------------
(1) A Bajtay Pter ltal kzlt nyersfordts: Egsz Eurpbl jttnk Mi zsidk Lublinba Sok munkt kell vgeznnk S ez csak a kezdet Hogy ktelessged teljestsd Feledd el a mltat Mivel a ktelessgteljestsben Van a kzssg ereje Ezrt fogd meg a munka vgt Mindenki egytt Kzsen akarunk termelni Azonos munkalpsben Nem mindenki akarja megrteni, mirt is llunk a sorban Ezeket knyszertennk kell Mindezt megrteni Az j idk mindenkit Mindannyiunkat meg kell hogy tantson Hogy mi most mr a munk A munk vagyunk Ezrt fogd meg a munka vgt Mindenki egytt Kzsen akarunk termelni Azonos munkalpsben
|