fecni1990
fecni1990
Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Egy csekky krs.

Aki ezen az oldalon jr legyen szves a "Nvjegyeitekre kattintani s berni a nevt" Nagyon ksznm!

 

Fecni usere

 
Trtnelem
Trtnelem : Breszt-Litovszktl Sztlingrdig

Breszt-Litovszktl Sztlingrdig

  2005.01.27. 22:46

Avagy az t a jeges Pokol fel.

Breszt-Litovszktl Sztlingrdig

"1941. jnius 22-n a nmet-szovjet hatron a hatrrk tisztelegtek egymsnak. Ezutn viszont htraarc helyett a nmet hatrrk sz nlkl lelttk orosz kollgikat." Egy legenda szerint gy indult meg a hadtrtnelem legnagyobb ltalnos tmadsa. Persze ebben nem sok igazsg van. A tnyek: 3050000 katona, 600 ezer gpjrm, 3350 pnclozott harcjrm, 7184 tzrsgi lveg, 625 ezer l s 1830 replgp indult Kelet fel. Az offenzvt hajnali 3 ra 15 perckor komoly, 45 perces tzrsgi tz vezette be, a Luftwaffe csapsaival kiegsztve. A Vrs Hadsereg alig reaglt. A Wehrmacht nem volt alkalmas egy hosszabb hborra, de a meglepets teljes volt. A szovjet vezetk tehetetlenl vrtk Sztlin utastsait - mr aki hitt a berkez jelentseknek. Sztlin teljesen megzavarodott. Sejtelme sem volt, mit tegyen. Nem akarta elhinni, hogy elkezddtt a hbor. Elz este zenetet kldtt parancsnokainak:

"1941. jnius 22-23-n nmet tmadsok vrhatak a Leningrdi, a Balti, a Nyugati, a Kijevi Klnleges, valamint az Odesszai Katonai Krzet ellen. Erink feladata az, hogy ne reagljanak a provokcikra, mely tovbb bonyolthatja a helyzetet. Ugyanakkor a csapatoknak... teljes harckszltsgben kell lenni, hogy felkszljenek a nmetek s szvetsgeseik meglepetsszer tmadsra." No comment.

Ennek a hatrozatlansgnak ksznheten a Blitzkrieg eleinte mkdtt. A szovjet lgier nagy rsze a fldn megsemmislt - ahogy ez kt vvel korban a lengyelekkel is trtnt. Tbb szovjet katlanba zrtak, s felmorzsoltk ket. A hadifogsgba esett orosz katonk szma szzezrekre rgott. Elszr gy ltszott, hogy a hadjrat stagalopp, s tnyleg vge lesz hat ht alatt. Most nem ltszott jelentsnek az az idvesztesg, amely a balkni esemnyek miatt csszott be a tervekbe.

A "munksok s parasztok Vrs Hadserege" szmszerleg igen ers volt. Papron. 151 gyalogoshadosztly, 32 lovashadosztly, s tbb mint 12 ezer pnclos alkotta! Csakhogy a harmincas vekbeli tisztogatsok miatt a tapasztalt vezetk hinyoztak. A harcszati s hadszati elvek elavultak voltak, s jobbra kimerltek a "vdekezni minden ron" s "egy lpst sem htra" doktrnkban.

A Szovjet Fegyveres Erk Fparancsnoksga, a Sztavka is pnikba esett. Mr felmerlt az a gondolat is, hogy a balti llamok, Belorusszia s Ukrajna tengedse fejben bkt krnek. Ezt gyorsan elvetettk, de komoly haditerv nem szletett.

A nmetek azonban sok mindennel nem szmoltak. Figyelmen kvl hagytk az oroszok tartalkait mind emberben, mind nyersanyagban, mind haditechnikai potencilban. Sejtelmk sem volt az orosz katona fanatikus ellenllsrl. A legrosszabb pedig: nem ismertk az orosz telet! Igaz, eszkbe sem jutott, hogy tlen mg folyik majd a hbor. S nem vettk figyelembe azt sem, hogy eszkzeik s tartalkaik nem llnak arnyban a kitztt clokkal. Egy nmet tiszt a felesgnek rta: "Komolyan albecsltk az oroszokat, a terlet kiterjedst s az ghajlatot... ez a valsg kegyetlen bosszja".

A krlmnyek

A nyri hbor sem volt knyelmes cserksztra. Hsg, fojtogat por kesertette a hdtk lett. A fldutak pora mindenhov behatolt, tnkretette a fegyvereket. A kezdeti idszakban a lakossg enyhtette a gondokat: lelemmel, informcikkal lttk el a "felszabadt" nmet hadsereget. Sztlin alattvaliknt annyi slyos tlkapst szenvedtek el, hogy a hitleri csapatokban megvltt lttak. Addig, amg az ostoba s bns nemzetiszocialista eszmktl elvakult SS-katonk meg nem kezdtk mszrlsaikat az "untermensch"-knt lenzett szlv lakossg krben. Ezekbl kivette rszt a Wehrmacht is, s ezzel az igazolhatatlan magatartssal a nmetek magukra szabadtottk az ellenlls s a partiznhbor sszes borzalmt. Ehhez jrult mg a hadifoglyok legyilkolsa is. A szovjet katona fanatizmust ez idzte el: tudta, a megads a halllal egyenl. Ezrt aztn inkbb kitartottak a vgskig. Sztlin - miutn sszeszedte magt a tmads okozta sokk elmltval - rbredt erre, s a hazafiassg hrjait kezdte pengetni. Egy szovjet ftiszt gy fogalmazta meg az orosz harcosok lelkillapott: "Kt dikttor kztt vlaszthattunk - Hitler vagy Sztlin -, s mi az oroszul beszlt vlasztottuk". Az orosz np teht felsorakozott a hadsereg mg. Fiatal lnyok ragadtak fegyvert, munksok rohamoztak a katonk mellett.

A nmet sikerek eleinte ttek voltak. Jlius 16-ra a Breszt-Litovszk fell rkez Guderian s Hoth bekertette Szmolenszket, Leningrdot pedig von Leeb "szak" hadseregcsoportja a finnekkel (akikre Sztlin sikertelen megelz csapst mrt) kzsen bekertette, s ostromolni kezdte. (Ezen a szakaszon nem haladtak ennl tovbb sosem.)

Heinz Guderian Szmolenszk utn Moszkva fel tekintett... s ekkor a "Dl" hadseregcsoport ellenllsba tkztt, elremozgsa lelassult. Hitler elkvette els taktikai hibjt a keleti fronton: a Moszkva fel halad "Kzp" hadseregcsoportot kettosztotta, s felt Kijev fel rendelte, meggyorstand az ott kialakult katlan felszmolst. Ezzel kockra tette Moszkva 1941-es bevtelt. Nem ltta t, hogy a fvros elestvel Ukrajna s Leningrd is a kezbe kerlhet. Rvidtv elnykrt felldozta a nagyobb tvlatokat jelent gyzelmet.

Mire azonban a segtsg megrkezett volna, a "Dl" hadseregcsoport egyedl is vgzett az ellenllssal. A kisegt csapatok jra a fvros fel indultak. Megkezddtt a Tjfun hadmvelet. Mivel Ukrajna immr nmet kzen volt, Leningrd pedig be volt kertve, az akci sikerrel kecsegtetett. Eddigre azonban rtkes heteket vesztettek..., vgzetes heteket. A jrmvek elhasznldtak, a vast helyrelltsa nem sikerlt. A Moszkva elleni tmads radsul a srba ragadt. Ez volt a Raszputyica, az ttalan idszak. Az oroszok ismertk ezt s felkszltek r. A nmet jrmvek viszont tehetetlennek bizonyultak. Az krk s lovak ereje tbbet rt minden motornl. Minden sszel s tavasszal beksznttt a Raszputyica. Mikor 1941 vgn a fld jra jrhatv vlt, az mr a fagynak volt ksznhet. Beksznttt a tl, s a nmet katonk felszerelsbl hinyzott a tli ruhzat, az olaj megfagyott a 40 fokos hidegben. December 5-re a tmads teljesen kifulladt.

Problmt okozott a nagy tvolsg, s az utak llapota is. Az elretr pnclosok mg jobban tnkretettk az amgy is rossz minsg utakat. A gyalogsg nem tudott lpst tartani a harckocsikkal. Sok ert lekttt a megszllt terletek pacifiklsa is.

Felszerels

Az oroszok minden kpzetlensgk ellenre fel tudtk tallni magukat. Fleg a terep ismerete nyjtott elnyt. Na s persze az j T-34-es harckocsik. Ezek megleptk a nmeteket, hiszen minden akkori nmet tankot fellmltak. A tl pedig kellemetlen technikai meglepetst okozott a nmeteknek: a precz fegyverek szorultak, elakadtak. Az tszegek elrepedtek a fagytl, a lvegek helyretol mechanizmusban megfagyott a folyadk. A nmet hadsereg szinte fegyvertelen maradt. Az oroszok ignytelenebb fegyverei azonban kifogstalanul mkdtek szlssges krlmnyek kztt is. A tli harcok idejn sok nmet cserlte le fegyvert a halott oroszokra. A katonk lassan alkalmazkodtak az j krlmnyekhez. Megtanultk, hogy tlen keszty nlkl fmtrgyhoz rni kockzatos. Tbben bleltk ki csizmjukat jsgpaprral. Ez persze csak addig segtett, amg a lbbeli be nem zott. A legtbben ellestk a helyiek letmdjt, s ez segtette ket a tllsben. S ha ms t nem volt, fegyverrel szereztek ruht a lakossgtl. A hidegtl eszket vesztett katonktl ekkor mr rettegtek s undorodtak a helybeliek.

Ellentmads

December 6-n az oroszok kezdtek ellentmadsokba. A Vrs Lgier aktv maradt, mg az idjrs a Luftwafft szgezte a fldhz. 1400 nmet gp semmislt meg, nagy rszk a fldn. Leningrd korbbi vdje, Georgij Zsukov tbornok ltta a nmetek gyengesgeit. Ezenkvl harminc mongol hadosztly rkezett be Szibribl. Flmilli vrskatona indult rohamra. A T-34-es harckocsik egyre nagyobb szmban lltak rendelkezsre. A nmet vonal sztesett, Hitler knytelen volt engedlyezni a "sndisznllsok" kiptst. Hsies vdekezssel ugyan sikerlt ezeket a lkseket meglltani, de vszesen fogyott a lszer, az zemanyag, s a katonk ellenllsa a hideggel szemben. Mindennaposak voltak a harcok kssel, sval, embertelen krlmnyek kztt. A msodik, janur eleji tmads veszlytelenebb volt: Sztlin is elkvette azt a hibt, hogy tl nagy clokat tztt ki csapatai el, ezrt a vrt siker elmaradt.

Leningrdnl sem volt jobb a nmetek helyzete: Zsukov vezetsvel meglltottk ket, s Hitler a vros kiheztetsvel prblt eredmnyt elrni - sikertelenl. A tli orosz tmads katlanba zrta az ostromlkat! Ekkor mg sikerlt lgi ton elltni a csapatokat a tavaszi felmentsig. Egy v mlva, Sztlingrdnl mr ez nem volt lehetsges. A nmetek kzl, aki megrte a tavaszt, az meg is kapta a "Fagyott hs rdemrendet". A mrleg szrny volt: majdnem egymilli ldozat nmet oldalon, s nagyszm felszerels elvesztse. 4200 harckocsi, s 100 ezer jrm kerlt vesztesglistra. A szovjet vesztesgek: hatmilli halott, hrommilli fogoly, 21 ezer harckocsi. A szovjet tmadsoknak csak 1942 mjusban szakadt vge. A Wehrmacht felllegezhetett - nem sokig.

A Kk hadmvelet

Hitler 1942-ben j tmadst tervezett. Mivel mr hadban llt az Egyeslt llamok is, Hitler eltt felkdltt a tbbfrontos hbor rmkpe. Ellenfeleivel egyenknt kell vgeznie - ezt tudta. Akivel pedig leginkbb vgezni akart, az a Szovjetuni volt. A kzvetlen cl ezttal sem Moszkva. Hitler tisztban volt az olaj fontossgval, a fvros rtkt pedig albecslte. Baku adta a Szovjetuni olajtermelsnek 80 %-t. Ha ezt sikerlt volna elfoglalni, a Vrs Hadsereg zemanyag nlkl marad, s megbnul. Nmetorszg pedig kitarthat Anglival s Amerikval szemben.

Ezalatt javban folyt Rommel afrikai hadjrata, s hiba volt az "msodlagos hadszntr", a Fhrer nem feledkezett meg teljesen rla. Nagyszabs hadmvelettel akart: kijutni a Kaukzushoz, elfoglalni az ottani olajmezket. Trkorszg alighanem feladn semlegessgt, s a Wehrmacht kijutna a Kzel-Keletre, s ha Rommel sikerrel jr, serege egyeslhetne a "Dl" hadseregcsoporttal. Hiba, ha egyszer sokat akar a szarka...

Az elgondols a "Fall Blau" (Kk eset) fednevet kapta. Mivel a Sztavka mg mindig rzkelheten Moszkva vdelmre koncentrlt, nem is tnt lehetetlennek a Donyec-medence elfoglalsa, a Volga - mint vzi t - lezrsa, majd a kaukzusi olajmezk birodalomhoz csatolsa. Gondos elkszts esetn, esetleg. Hitler azonban elmerlt a rszletekben, s mindent szemlyesen akart irnytani. A legnagyobb baj az volt, hogy a napi esemnyek kvetse helyett inkbb a sajt vgyaira s intuciira hallgatott. A tmadst von Weichs 2. hadserege s 4. pncloshadserege vezette volna. Ez az er Kurszktl dlre indul meg. Tle dlre Friedrich von Paulus 6. hadserege tmad. A cl: bekerteni a megindulsi krzetnl lv orosz csapatokat. A konkrt terv eddig tartott - a tbbit, gondolta a Fhrer - majd megltjk.

A szovjetek ugyanitt szintn tmadni akartak. Harkov visszafoglalsa volt a cl. A tmads pont belefutott a szintn tmadsra kszl 6. hadseregbe. Paulusnak a Fridericus hadmveletben kellett volna a harkovi szovjet erket megsemmisteni. Most azonban vissza kellett vonulnia. gy tnt, Tyimosenko marsall gyzelmet aratott, s meghistotta a Blau elgondols vgrehajtst. Kezdeti sikert azonban a szovjet vezet nem aknzta ki - a nmetek pedig csak erre vrtak. Az 1. pncloshadsereg lesjtott, s sztverte a szovjetek dli szrnyt. Erre a 6. szovjet hadsereg szembefordult vele, ezzel viszont Paulus eltt vlt szabadd az t. A bekertshez szksge utat mr a 6. nmet hadsereg tette meg. Mjus 28-ra a harkovi katlan bezrult.

Mjus nyolcadikn a Krm ellen is tmads indult. Manstein tbornok vezette ezt a vllalkozst. A Tzokvadszat hadmvelettel elfoglalta a Krm keleti rszt. Itt a vdelmet egy tehetsgtelen politikai biztos, Lev Mehlisz irnytotta. Hozz nem rtsnek s rosszindulatnak ksznheten 21 hadosztlyt vesztett. A nmetek cseleit kivl tvggyal "ette meg". Az evakuci is vrfrdv alakult. Manstein szmra lehetv vlt a vgs, Szevasztopol elleni Tokhalfogs hadmvelet megindtsa. A vrost tbbek kztt ltte a 48 km ltvolsg vasti Dora lveg is. Nagy vesztesgek rn sikerlt ez a mvelet is, br a nmetek 24 ezer katont vesztettek.

A Blau elkezddik

A Fall Blau jnius 18-n elkezddtt. Eltte - akr kt vvel azeltt Belgiumban - egy Storch futrgp lezuhant a szovjet vonalak mgtt. Az utas, Joachim Reichel rnagy magnl tartotta a terveket. A paprok 24 ra mlva Golikov tbornok kezben voltak, Sztlin azonban megtvesztsnek tartotta a tervet. a megtvesztsre sznt "Kreml" tervet tartotta igazinak.

A 4. pncloshadsereg s a 6. hadsereg jlius elsejn majdnem katlanba zrtk Sztarij Oszkolnl a szovjeteket, de azok most vissza tudtak vonulni - a bekerts nem sikerlt. A veresg miatt Golikov lett a bnbak, de hiba kvette t posztjn Rokosszovszkij. A 4. pncloshadsereg tkelt a Donon. Sztlin mg mindig Moszkvt fltette, persze hiba. Jlius 9-n Voronyezs elesett - a Kk eset els fzisa nmet sikerrel vgzdtt.

Sztlingrd jelentsge a kzlekedsi csompont szerepben rejlett, ekkor mgsem szerepelt a clok kztt. A Kaukzust Moszkvval sszekt utakat itt is vgrvnyesen le lehetett volna zrni. Cll ksbb vlt, ideolgiai okok miatt. Nem kell sokat gondolkodni, hogy mirt. Annl rdekesebb, hogy az eredeti terv szerint a vrostl szakra (!) kellett volna elvgni a Volga vzi tjt.

A 6. hadsereg ton volt Sztlingrd fel. A szk temterv nem lett volna tarthat, ha a Harkovi csata utn a szovjetek nem kezdenek htrlni. Elszakad manvereiket harckocsikkal tmogattk, hiba. A szovjet vezets - mg maga Sztlin is - tanult az elz v katlancsatibl. Az orosz csapatok nem lltak meg, hogy a vgskig kitartsanak. Ha a helyzet gy kvnta, visszavonultak. A vesztesgek ezzel nagymrtkben cskkentek.

tszervezsek mindkt oldalon

A Sztavka levonta a szemlyi konzekvencikat is. Tbb tbornokot levltottak. Mint mr emltettk, a brjanszki front lrl Golikov vezrezredest tvoltottk el, helyre Konsztantyin Konsztantyinovics Rokosszovszkij altbornagy kerlt. Megalaktottk a voronyezsi frontot, ennek lre a tehetsges Vatutyin tbornok kerlt. Georgij Zsukov tbornok hangolta ssze a frontok tevkenysgt. Zsukov kivl kpessg parancsnok volt, aki mg Sztlint is meg tudta gyzni arrl, hogy minden talpalatnyi fld rtelmetlen vdelme tbb krt okoz a Vrs Hadseregnek, mint az ellensgnek. Az sszefgg arcvonal megtartsa lnyegesen fontosabb. Ennek ksznhet a katlancsatk elkerlse. Zsukov pldtlan karriert futott be. Br politikailag nem volt a legjobb kder, vgigharcolta a hbort. Leningrd, Moszkva, Sztlingrd, Kurszk vdelmben csodkat tett. Sztlin nem vletlenl kldte mindig a legforrbb helyre. Mvre a koront Berlin elfoglalsnl tette fel.

Voronyezs eleste utn Hitler ugyanazt a hibt ismtelte, amelyet egy vvel azeltt mr elkvetett: megosztotta seregt. A Dl hadseregcsoport "A" s "B" csoportokra tagoldott immr, s a "B" kapta feladatul a Volga lezrst. Az "A" feladata a donyeci medence elznlse, valamint a Batumitl Bakuig hzd frontot stabilizlni. A "B" csoport jl haladt, gyhogy Hitler magabiztoss vlt, s tovbb osztotta a "B" hadseregcsoportot. Is. A 4. pncloshadsereget utastotta, hogy csatlakozzon a Kaukzusrt harcolkhoz, segtsen bekerteni az ellenll Vrs Hadsereget. Ezzel megtrt a tmads lendlete. A Wehrmacht jabb heteket vesztett, s gyenglt. Mire ismt kszen llt minden a folytatsra, a lendlet elfogyott, a szovjetek pedig mr kszen lltak a fogadtatsra. A nmet 4. pnclos hadsereg a mg visszavonul szovjetek mgtt elrte Kalacsot s Kletszkajt. Itt ismt heves orosz ellenlls bontakozott ki. Az elrenyomulsban is frad nmetek ezt nem tudtk letrni: be kellett vrni Paulus 6. hadseregt. A hadjrat a dntshez kzeledett. Hitler kiadta 45. sz. direktvjt: az "A" hadseregcsoport foglalja el a Fekete-tenger partjn fekv kiktket, a "B" pedig induljon a Volga fel. A cl: Sztlingrd, majd a Kaszpi-tenger partjn lv Asztrahny. Hoth 4. pncloshadserege is ekkor kapott parancsot a Sztlingrd fel fordulsra.

Itt diplomciai kzjtkra is sor kerlt. Sztlin egyre inkbb srgette a "msodik front" ltrehozst nyugati szvetsgeseitl. m hamar kiderlt, hogy ez kivihetetlen. A Sztavka elkeseredve vette tudomsul, hogy 1942-ben is magra marad. Az egyetlen segtsg a klcsnbrleti szerzds keretben kapott eszkzk voltak. Replgpek, harckocsik, s teherautk.

rdemes leszgezni, hogy a "front" a Vrs Hadseregben nem az arcvonal fogalma volt. Egy frontba tbb hadsereg tartozott. Ezrt leginkbb a nmet hadseregcsoportokhoz lehet ket szervezetileg hasonltani.

Jlius 25-re elesett Rosztov, az "A" hadseregcsoport tkelt a Donon. A folyt tlp nmet csapatok a kubni sztyeppn talltk magukat. Groznij, Batumi, Baku, Tbiliszi, Majkop mg odbb volt. Egyelre azonban mg a szovjet csapatok visszavonulban voltak. Megsemmistettk Majkop olajipari ltestmnyeit, Novocserkasszkot fel is adtk. Sztlin szemlyes parancsa ekkor rkezett. Eszerint a gyvk s kishitek hazarulk, ennek megfelelen azonnal agyonlvendk. A parancsnak nem sok tvlati hatsa volt. A Rosztovot elfoglal 1. pnclos hadsereget sikerlt ugyan feltartztatni, de a tbbi alakulatot nem. A tmadk egyre hevesebb ellenllsba tkztek, iramuk lefkezdtt. Augusztus 8-n Majkop a nmetek lett. Ez volt a legkisebb olajmez, s az oroszok a "felperzselt fld" taktikt kvetve, ezt is lerombolva engedtk t. Az utnptls eddigre kifulladt, s az utols nekilendls is csak Mozdokig volt elg. A cscspont - a sz szoros rtelmben - az volt, hogy Konrad tbornok hegyivadszai kitztk a III. Birodalom zszlajt az Elbrusz cscsra. Ezalatt Paulus serege heves harcok utn megltta vgzett - Sztlingrdot.

A tmads lelassul

A XIV. pnclos hadtest augusztus 23-n rte el Sztlingrdot. Az els nagy tmads jlius 31-n indult a 4. pncloshadsereg rszrl. A Volgba ml Carica foly elvlasztotta a 6. hadseregtl. Ha nem kellett volna az "A" csoport fel mennie, Paulussal egytt Hoth ttrhette volna Csujkov 64. hadseregnek ellenllst. Ez azonban nem trtnt meg. Paulus csak augusztus vgre rte el a Volgt, Sztlingrdtl szakra. A szovjetek elszntsgt mutatta, hogy a 62. hadsereg munksmilcikkal s a Dzserzsinszkij-traktorgyrban ppen elkszlt, mg festetlen harckocsikkal megtmadta a 6. hadsereget. Ez a ksrlet ugyan sszeomlott, de a nmetek egyre nehezebben haladtak.

Von Richthofen vezrezredes Luftflotte 4-e, a 4. lgiflotta bombazport kldtt a vrosra. Az ellenlls mgsem trt le, st a romok kivl fedezket knltak a ksbbiekben a vdknek. Sztlin megint tmadst akart ltni. Ennek csak az lett az eredmnye, hogy a sztlingrdi front slyos vesztesgeket szenvedett, s vgre kapcsolat jtt ltre a 6. s a 4. nmet hadseregek kztt. A tmadk elrtk a Volgt, de a nagy prba mg htravolt.

Sztlingrd - tjkp csata eltt

1941-ben Sztlingrdban 300 ezer ember lakott. A sztlini iparostsnak ksznheten ntt hatalmasra. A vros alakja s fekvse miatt idelis volt felrl csata vvsra. Megkerlni a Volga miatt nem lehetett, s alakja - 40 km hosszsg a foly mentn, s mindssze 8 km szlessg - sem tette lehetv a nmetek szmra katlan kialaktst. Maradt a frontlis harc. A vrost a Mamajev-kurgn uralta. Ez az si tatr srdomb volt az a pont, ahonnan a vrost be lehetett ltni, ezrt kiemelt szerepe volt a kzdelemben. A vros szaki rszn llt a Dzserzsinszkij-traktorgyr, a Barikdok Lszergyr, a sziliktzem, s a Vrs Oktber Aclmvek. Ezekrt is elkeseredett harc folyt. A gyrak krnykn a munksok laktelepei terltek el. Ezek jl vdhetek voltak. A vros dli rszn csordoglt a Carica, amely az 1. sz. plyaudvarnl mltt a Volgba. Itt a 4. pncloshadsereg Sumilov tbornok 64. hadseregvel, szakon pedig Paulussal Csujkov nzett szembe, immr a 62. hadsereg ln.

Felgrdl a fggny

A vros elleni tmads szeptember 14-n jult ervel indult meg. A Carica dli partjn trt elre egy nagy egysg azzal a cllal, hogy bekertse a szovjet 62. hadsereget. Ezutn le akartk rombolni a szovjetek Volga-parti traksi krzett. Ha ez sikerl, a 62. hadsereg kiszolgltatott vlik. Dlutnra megsemmislt Csujkov vezetsi pontja a Mamajev-kurgnon. Csujkov utols tartalkt vetette be, egy 19 harckocsibl ll dandrt. Tjkoztatta parancsnokt, Andrej Jerjemenko vezrezredest, hogy jabb tartalkok nlkl remnytelen a harc folytatsa.

Sttedskor Alekszandr Rogyimcev vezrrnagy 13. grdahadosztlya a Volga keleti partjn volt. A 10 ezer fbl ll egysg tkelt a folyn, hogy visszafoglalja a Mamajev-kurgnt s az 1. sz. plyaudvart. Az els sszecsapsok utn a grdahadosztly besta magt a plyaudvarnl, s visszavette a kurgn dlkeleti lejtjt. Msnap hajnalban a nmetek jra tmadtak. A plyaudvar 15 alkalommal cserlt gazdt.

Napok alatt a 10 ezer fs grdahadosztly 2700 fre olvadt. A vdelem mgis kitartott. A Mamajev-kurgn volt a legfontosabb pont. Csujkov ellentmadsai lefkeztk a nmeteket. 20-ra a tmads megllt. A kurgn a kt fl kztt emelkedett. Egyikk sem mondhatta magnak. Pokoli huzavona kezddtt a meggyenglt nmetek s az jabb erstseket kap Vrs Hadsereg kztt.

A 4. pncloshadsereg clja a Volga volt, hogy elvgja egymstl Csujkov 62. s Sumilov 64. hadseregt. A trsget egy beton gabonasil plete uralta, itt ez kerlt a harcok kzppontjba. Tbb napon t tartotta 30 tengerszgyalogos s 20 grdista a nmet hadosztlyokkal szemben az ptmnyt, de a hsiessg ellenre a Wehrmacht 22-n bevette. Vgl a 64. hadsereg meghtrlt, s Csujkov elszigeteldtt. A Mamajev-kurgn nmet kzre kerlt.

Szobrl szobra folyt a kzdelem pisztollyal, kzigrnttal, rohamkssel, vagy gyalogsgi sval, esetleg puszta kzzel. Minden mterrt meg kellet kzdeni. Csujkov tbornok 62. hadserege minden pletrt magas rat fizettetett a nmetekkel. A vdk fanatikusan harcoltak. Annl is inkbb, mert ms vlasztsuk nemigen volt. Sztlin s trzse nem csupn szavakban buzdtottk katonikat. A komisszrok a meghtrl "rulkat" egyszeren agyonlttk. Az NKVD emberei nemegyszer kvettk a tmad orosz egysgeket, s aki vissza akart vonulni, azt legppuskztk. Ilyenkor kerlt kt tz kz a szovjet katona. Vagy a hsi hallt vlasztja a megszllkkal szemben, vagy a gyvk hallt sajt elvtrsaik keztl. A legtbben akkor mr inkbb a hsi hallt vlasztottk...

Hitler nem nyugodott bele a helyzetbe. Sztlingrd szimblum volt, s ezrt fontosabb lett rtknl. Szeptember 12-n pldul Paulus szemlyesen jelentett Hitlernek a dolgok llsrl, de Hitler minden aggaszt gondolatot flresprt. Kzlte: a Vrs Hadsereg mr nem is ltezik, az ellenlls csak helyi jelleg lehet. Paulus pedig vezrezredesi rendfokozatot kapott.

A harc pedig folyt tovbb. A nmetek mgis egyre nehezebben tudtak elrenyomulni. Egyre slyosabb rat fizettek a megtett mterekrt. Csujkov zsenialitsa abban llt, hogy tltta a nmet taktikt. Felismerte, hogy a nmet harcmodor az egymsra pl hadmozdulatok miatt sikeres. Nem kellett ht mst tennie, mint hogy megtrje a lncot: megakadlyozza a nmet fegyvernemek egyttmkdst. Katoninak azt az utastst adta, hogy "tapadjanak" r a nmetekre, minl kzelebb legyenek hozzjuk. A Luftwaffe gy nem tudott pontos bombzst folytatni, hiszen ugyanakkora eslye volt a sajt erket eltallni, mint az ellensget. A gyalogsg pedig tmogats nlkl a XX. szzadban mr nem a legtkpesebb fegyvernem. Fleg, ha a ltszm negyede harckpes...

Zsukov marsall radskppen hatalmas, kimerthetetlen emberanyagt fokozatosan, vatosan vetette tkzetbe. Szeptember vgre Csujkov 62. hadserege az sszeomls szln volt, de Zsukov ekkor bedobott egy friss hadsereget. Plusz, ha ez nem lenne elg, kt oldalrl jonnan szervezett egysgekkel tmadta a 6. nmet hadsereg szrnyait.

Csujkov szaktott a hagyomnyos alakulatok elvvel. Ezredek, hadosztlyok helyett az alapvet egysg a "harccsoport" lett. 50-80 katonbl ll csapatokkal rugalmasabban lehetett reaglni. Az orosz tankok nem manvereztek, hanem romok kz besva harcoltak. Oktberre vilgoss vlt: Sztlingrd a tl eltt mr nem lesz a nmetek. Paulus ekkor szlelte az els riaszt jeleket is, mgpedig azt, hogy serege krl srsdnek a szovjet csapatsszevonsok. Halder vezrezredes egyetrtett Paulusszal, s javasolta a Fhrernek a 6. hadsereg visszavonulst. Hitler dhrohamot kapott, s kzlte: a 6. hadsereg marad, ahol van, s errl nem akar hallani tbbet. Halder nem tgtott, mire Hitler egyszeren felmentette. Ezalatt a 6. hadsereg elrenyomulsa megllt. A lendlet vgleg elfogyott. Az oroszok megvdtk a Vrs Oktber, a Traktor, s a Barikdok nev zemeket. A nmet kudarc egyik oka az volt, hogy az utcai harcokban nem rvnyeslhetett a pnclosok flnye. A fszerep a mszaki alakulatok lett.

A msodik nmet tmads

Szeptember 27-n a Wehrmacht jra nekilendlt. A szovjetek a tllsrt harcoltak, a gyzelem igen tvolinak tnt. Mgis t tudott kelni a Volgn a 284. szibriai hadosztly. A nmetek ereje minden vesztesggel cskkent, a Vrs Hadsereg pedig fenn tudta tartani harcrtkt. Ez a krlmny hatrozta meg a csata kimenetelt. Rogacsev ellentengernagy volgai flottja folyamatosan elltta utnptlssal a Sztlingrdban harcol orosz erket. Noha a Luftwaffe megtartotta a lgiflnyt, de nem tudta kihasznlni. Nappal ugyan ngyilkossg volt a hajk mozgatsa a folyn, de jjel csak a rgi roncsok jelentettek veszlyt.

Csujkov a nmet lkssel egy idben a Mamajev-kurgnra tmadt. jra hangslyozta a kis ltszm rohamcsapatok fontossgt. A maximum 80 fs egysgek hrom rszbl lltak: rohamosztag, ersts, tartalk. A rohamosztag 10 fs volt. Feladata az ellensges llsba val behatols, fegyverzete rvid csv gppisztoly, grnt, tr, gyalogsgi s, furksbot. A sikeres roham utn a parancsnok jelzraktt ltt fel. Erre az ersts 20-25 embere biztostotta a terletet. Az ersts fegyverzete: knny- s nehzgppuskk, grntok, trk, pncltr puskk, aknavetk, robbananyag. A vdelmi llst is az ersts alaktotta ki. Mindezek utn rkezett a tartalk a maradk katonkkal, tvenni s biztostani az elfoglalt llst. Ers ellenlls esetn tvehettk a msik kt csapatrsz szerept. A rohamcsapat clja: 48 rn t tartani magt. Ennyi id alatt illesztettk be az llst egy front vagy hadsereg llsrendszerbe. Ezzel a taktikval harcoltak a szovjet katonk Sztlingrd romjai kztt. Hatsfokuk komoly volt. Egy naplbejegyzs: "j terletre irnytottak minket. jszaka volt, de sok srkeresztet lttunk, rajta nmet sisakokkal. Tnyleg ilyen sok katont vesztettnk? Az Isten verje meg Sztlingrdot!" Az egyik hz faln orosz felirat jelent meg: "Nincs helynk a tlparton". A hall knnyen jtt. Az pletekben sosem lehetett tudni, hol bjnak meg az ellensg orvlvszei. Ha mszakiak voltak a kzelben, brmikor, brmelyik pletet felrobbanthattk aknkkal. Brmelyik utcasarkon szembe lehetett tallkozni az ellenfllel. Ehhez az lland feszltsghez trsult a fst, a tzek melege, a temetetlen, oszlsnak indult holttestek bze. A slyosan megrongldott hzak brmikor sszeomolhattak. A Volga tlpartjn lv szovjet tzrsg is puszttotta a nmeteket, a nmet tzrsg pedig a vrskatonkat. A tllshez rendkvli szvssg s nagy adag szerencse kellett. A 24. pncloshadosztly egyik tagja, Wiener hadnagy gy emlkszik vissza: "A front nem egyb, mint a folyos kt szoba, vagy a padl kt szint kztt. A vszkijratokon s a kmnyeken keresztl kapnak segtsget a szomszdos pletekbl. jjel-nappal, sznet nlkl folyik a harc. Emeletrl emeletre, a robbansok fstjben kzigrntokat doblunk egymsra, mindentt repeszek, vr, sztrombolt btorok, emberi testrszek hevernek."

A nmetek mgis sikeresen nyomultak ismt elre. A btor szovjet tmads sszeomlott, s a Wehrmacht a Dzserzsinszkij traktorgyr fel haladt. A Mamajev-kurgnon a 95. szovjet hadosztly a veresg szln volt. A nmet erk csaknem 3 kilomtert haladtak egy nap alatt. Csujkov azt rta a napljba: "Mg egy olyan nap, mint a mai, s a Volgban vgezzk!" Jelentsben kitrt arra, hogy a Luftwaffe lgiflnye letveszlyes, s a tartalkok berkezse ltfontossg. A Dlkeleti Front politikai biztosa, a ksbbi ftitkr, Nyikita Hruscsov is egyetrtett a helyzet slyossgval.

jjel Rogacsev haji tdobtk Szmehotvorov ezredes 193. hadosztlyt. Csujkov ezt az ert a Barikdok gyr dli rszre veznyelte. 28-n hajnalban a szibriaiak ismt tmadst kezdtek a Mamajev-kurgnon. Eredmny nem szletett. Az arcvonal kzps szakaszn pedig beindult a nmet fcsaps. Csujkov nem ijedt meg. Tudta: az elz napi nmet eredmnyeknek ra volt: sok tisztet s altisztet vesztett Paulus serege. A 6. hadsereg az ipari vrosrszre sszpontostott. Csujkov nem ugrott be ennek. A kzps szakasz erit nem rendelte a gyrak vdelmre, pedig 29-n a 112. hadosztly a sziliktgyrig htrlt. A Vrs Oktber gyr szaki terlete elesett. A Volga 1 km-re volt. Ha a nmetek elrik, a 62. hadsereg sztszakad, s Csujkov harcllspontja elvsz. Szmehotvorov nemrg rkezett hadosztlya a puszta ltrt kzdtt, de meglltotta a 24. nmet pncloshadosztlyt. A szovjetek ezzel idt nyertek soraik rendezsre. Ez azt hozta magval, hogy mg a 6. hadsereg egyre gyngbb lett, a Vrs Hadsereg egyre ersdtt. Tkrzi a helyzetet egy jabb nmet naplrszlet: "Ezrednk a Barikdok gyrat tmadja. Sok orosz gppisztolyos tnt fel. Vajon honnan veszik ket?"

Na mg egyszer!

Oktber 5-re a nmet tmads kudarcba fulladt. A Barikdok zem dli sarknl lv sziliktzem elesett ugyan, de a gyrpletek szovjet kzen maradtak. Mindkt fl tudta: a dnts kzeledik. Hitler lelltott minden ms tmadst a keleti fronton. Oktber 11-n Paulus mg egyszer sszeszedte erejt, s tmadst indtott. Reggel nyolckor 90 ezer nmet katona s 300 harckocsi zdult a 62. hadseregre. A Luftwaffe is kegyetlenl tmadta a vdekezket. A roham sikeres lett, a 14. pncloshadosztly bekertette a 112. szovjet hadosztlyt. Ha dlnek fordul s tovbbhalad, a veresg a szovjeteknek elkerlhetetlen. Nem gy trtnt.

A 6. hadsereg kettvgta a 62. hadsereget. A traktorgyrnl dl elkeseredett harc remnytelen volt Csujkov szemben, nem is kldtt oda tbb egysget, inkbb a Barikdokat akarta vdeni. Oktber 16-n jabb szibriai hadosztly rkezett be. A 14. pncloshadosztlyt besott T-34-esek tze fogadta. Msodik prblkozsra sikerlt ttrni ezt a vonalat is. Csujkov szavaival: "gtek az pletek, mg a fld is lngolt, s a pnclosok is." Egy kirgiz katona pedig ennyit mondott egy riporternek: "A vros fradt, a hz is fradt, a kvek is fradtak. Mi soha nem fradunk el."

A tusa elrte cscspontjt. A Barikdok kapujt ostromolta a Wehrmacht. Hamarosan mr a mhelyekben, a munkapadok kztt pattogtak a lvedkek. Oktber 18-n Csujkov ismt harcllspontja thelyezsre knyszerlt. A szabad g alatt rendezkedett be, az arcvonaltl 1 km-re. Dlre Szmehotvorov 193. hadosztlya sszeroppant. Csujkov 250 mterre htravonta csapatait. 20-ra a Dzserzsinszkij traktorgyrat a nmetek biztostottk. A Barikdok Lszergyrat bekertettk. 23-n betrtek a Vrs Oktber Aclmvek mhelyeibe. A Barikdok nagy rszt elfoglaltk. A Vrs Oktber ntdiben lngszrval s csknnyal folyt a kzdelem. Lerhatatlan elkeseredssel, a szenvedsekbe belefsultan harcoltak az ellenfelek. Ilyen heves kzelharcot sosem jegyzett fel a hadtrtnelem azta sem. S ekkor mindkt fl kimerlt. A szovjetek ideiglenesen, a nmetek vgleg. Oktber 29-n nyugalom szllta meg a Vrs Oktbert. A tmadk 300 mterre lltak a Volgtl. Ennyi mentette meg Csujkov 62. hadseregt a veresgtl. A nmetek ereje tbb tmadsra mr nem volt elegend.

Felragyog az Urnusz

Nemcsak Paulus knyszerlt megllsra. A 4. hadsereg sem jutott elre, a nmet erk bal szrnya pedig fedezetlenl "lgott a levegben". A Kalmk-sztyeppn sszesen egy hadosztly tartotta a vonalat. A 4. romn hadsereg mg felvonulban volt. A 6. hadsereg bal szrnyn szintn romnok lltak a 3. hadseregkkel. Tlk szakra a 8. olasz hadsereg helyezkedett el, mg szakabbra pedig a 2. magyar hadsereg - persze tartalkok nlkl. Zsukov a helyzetet jl ismerte. Nyilvnval volt, hogy a gyengbb tengelycsapatokon fog elszr ttrni. A Sztavka szeptember kzepn ki is dolgozta a "Mars" s az "Urnusz" hadmveleteket. A Mars a nmet "Kzp" hadseregcsoport ellen, az Urnusz a "B" hadseregcsoport ellen irnyult. Rzsev s Sztlingrd trsgben terveztek katlanokat. A Vrs Hadsereget tszerveztk. A "munka kzbeni kikpzs" jl sikerlt: A politikai biztosok hatalma megsznt, a tehetsges tisztek eltt megnylt az t. Zsukov Sztlin helyettese lett.

Az Urnusz keretben Sztlingrdtl szaknyugatra Kalacs fel terveztek csapsokat mrni, majd bekertss alaktani a mozdulatot, gy a nmetek a sajt mdszerknek esnnek ldozatul: a katlancsatnak. Az elkszletek gzervel beindultak. Oktber vgn ltrehoztk a dlnyugati frontot. Ennek a parancsnoka N. F. Vatutyin vezrezredes lett. (Vele majd mg Kurszknl tallkozunk.) A doni front lre Rokosszovszkij kerlt, a rgi dlkeleti front vezetje pedig A. J. Jerjemenko vezrezredes lett. (Ez a front lett oktbertl a sztlingrdi front.) A fcsapsban Sumilov, Tolbuhin, s Trufanov tbornokok eri vettek rszt. Ez hrom hadsereget jelentett a kivrzett 6. hadsereg, a 4. hadsereg maradvnyai, s a 3. romn hadsereg ellen. Radsul ezt mind sikerlt titokban tartani. A szovjetek lczsa, a "maszkirovka" igen jl mkdtt. l-rdillomsokkal, lczssal teljesen megtvesztettk ellenfeleiket. A biztonsgi intzkedsek odig mentek, hogy Csujkov november 18-ig azt sem tudta, mikor mentik fel leharcolt hadseregt.

November 19-n reggel 8 ra 50 perckor a tzrsgi elkszts megkezddtt. Vatutyin hadseregei keskeny frontszakaszon, tbb lpcsben tmadtak. Az ttrs teljes volt. Hrom romn hadosztly rgtn az elejn katlanba kerlt. A meneklk a Csir foly fel vonultak vissza. Egy elrevetett szovjet osztag Kalacsnl egy ltfontossg hidat meglepetssel elfoglalt, s tartani is tudta. November 22-n a 4. gpestett hadtest is berkezett dl fell. Vatutyin azt hitte, hogy 90 ezer ft zrt krbe, s ezt gyorsan felszmolhatja. A valsg kiss ms: 300 ezer ember rekedt a sztlingrdi gyrben.

Paulus tltta a helyzetet, rjtt, mi kvetkezik. A katlan felszmolsnak idpontja mg krdses volt, ezrt Paulus az OKH-nak javasolta: engedlyezzk a kitrst, amg lehet. A Halder utni vezrkari fnk, Kurt Zeitzler is ltta a helyzetet, s higgadt logikval rvelt Hitlernl. A Vezr viszont csak dogmit hajtogatta az oroszok alsbbrendsgrl s kpzetlensgrl. Nem vette szre, hogy ez a Vrs Hadsereg mr nem az, mint ami egy vvel korbban nzett szembe a jl kpzett Wehrmachttal.

A jeges pokol

Paulus minden erejt visszavonta Sztlingrdba. A katlan mindssze 40 km szles volt, s 20 km hossz. A vros s Pitomnyik repltere tartozott ide. Hitler ekkor engedlyezte a 4. hadsereg maradvnyainak a visszavonulst. A magra maradt 6. hadsereg azonban kemnyen vdekezett. A november 24-i tmadst visszavertk. A vdelemnek kedvez romos terep most a nmeteket segtette. Sztlin dhngtt, Hitler nemklnben. Zeitzler tovbb erskdtt a 6. hadsereg kitrse mellett. Gring vllalta, hogy lgi ton elltja a 6. hadsereget. Ez termszetesen eleve tlz gret volt, de Gring bizonytani akart. Ezzel szemben 800 replgpet vesztett el, s a szksges elltmny csekly hnyadt tudta eljuttatni a katlanba. Hitler Gring fogadkozsra (is) dnttt a 6. hadsereg felldozsa mellett. Azt hitte, az ellts sikerlhet, s tavasszal minden kezddhet jra...

A Fhrer azrt tett is valamit Paulusrt. Manstein tbornok vezetse alatt egy j hadseregcsoportot indtott a katlan ttrsre. Ez a Don hadseregcsoport csupa leharcolt, megtpzott seregtestbl llt. Manstein is tudta ezt, december kzepig nem is akart mozdulni. Javasolta viszont - persze hiba - Paulus kitrst. Megrkeztek a harctrre az els PzKfw. VI Tigris harckocsik is. Manstein december 12-n Kotyelnyikovo fell tmadott. A Wintersturm (Tli vihar) hadmvelet kezdete t is trte az 51. szovjet hadsereg vonalait. 16-n mr 50 kilomterre voltak Paulustl. azonnal krte is Hitlert, hogy trhessen ki, s egyeslhessen Mansteinnal. Hitler azonban nem engedlyezte ezt. Von Seydlitz-Kurzbach tzrsgi tbornok hiba kvetelte e kitrst parancsszegs rn is, Paulus kitartott.

Sztlin aggdni kezdett Manstein miatt. Zsukov s Vasziljevszkij vakmer tervet javasolt: hagyjk Mansteint betrni Sztlingrdba, aztn t is bekertik. Sztlinnak ez tl kockzatos volt, s kvetelte a Tli vihar meglltst. Zsukov bevetette ht Malinovszkij tbornok 2. grdahadseregt. (A "grda" elnv nagy megtiszteltetst jelentett, a grdaegysgek a szovjet hader elitjei voltak.) Szenteste megindult a grdahadsereg, s a felment nmet sereget visszavetette. (A nmet tankok j ellensgre talltak: a rgcslkra. A hideg ellen szalmval blelt rkokban tartottk a harckocsikat. A szalmban l egerek aztn elrgtk az elektromos kbeleket is. A jrmvek sokszor el sem tudtak indulni.)

A szovjetek nem feledkeztek meg a Kaukzusban lv "A" hadseregcsoportrl sem. Elvgsuk rdekben indtottk meg a "Kis Szaturnusz" hadmveletet. Eredetileg a "Szaturnusz" clja Rosztov elfoglalst is tartalmazta volna, de ez mg nem volt relis, ezrt Vasziljevszkij a kisebb hadmvelet mellett dnttt. 16-n elindultak a hadseregek. A vgrehajtst Vatutyin elgyetlenkedte, mgsem trtnt nagy baj. A nmet tartalkok ugyan berkeztek, meghistva a tacsinszkajai s morozovszki replterek elfoglalst. Ennek ellenre elvgtk a Sztlingrd fel vezet utakat, s sszeomlott a Csir melletti ellenlls is. Manstein rjtt: ha el is ri Paulust, ott kell hagynia, mert az elvgott utak miatt neki sem lesz utnptlsa.

Paulus seregnek teht maradt a lgi utnptls. Ez azonban a szksglet alig egyhatodt tudta szlltani. Gring llandan magyarzkodott, hivatkozott az idjrsra. A vals okok egy rsze a gpllomnyban keresendk. A krtai vllalkozs a Ju-52 szlltgpeket megtizedelte. Fel is kellett hasznlni minden olyan gpet, ami szlltani tudott, mg a He-111-es bombzkat is. A gpek mgsem bizonyultak elegendnek. Persze, az orosz tlben replni sem volt egyszer feladat. A Pitomnyik melletti repltr elvesztse utn mr csak ejternyvel, ejttartllyal lehetett minimlis elltst biztostani. A 6. hadsereg hezett, emellett fzott is. A sztlingrdi tl kegyetlenebb volt a moszkvainl. Rvidebb volt, de szeszlyesebb. Egy-egy kisebb felmelegedst szlviharok ksrtek. A hideget teht komoly hingadozs tette vltozatoss. Aki ltta Joseph Vilsmaier filmjt Sztlingrdrl, annak nem kell ecsetelni a viszonyokat. A mnusz 25-30 fokos hideg ellen a nmetek alig rendelkeztek vdruhval. A nmet katonk ezrei fagytak meg s haltak hen. A csizmk, ha beztak, nem rtek semmit. A katonk lba feketedsig lefagyott. A fagyskrok sebhelyeket okoztak, egy darab kenyrrt brmire kpesek voltak a kihezett harcosok. A sebesltek, fagyottak szma akkora volt, hogy replgpen val elszlltsuk megoldhatatlan volt, amg ez egyltaln szba jhetett. Nem volt gygyszer, ktszer. A Blitzkrieg vgleg a mlt lett mr. A legkzelebbi nmet csapatok is 200 kilomterre lltak Paulustl. A nmet harcosok tudtk, hogy elvesztek. Utols leveleiket rtk, s vrtk, aminek jnnie kell.

A Gyr sszeszorul

Zsukov javaslatra a szovjet seregeket Rokosszovszkij kezben sszpontostottk. A tbornok rgtn megadsra szltotta fel a nmeteket, Paulus azonban ezt visszautastotta. Felfoghatatlan volt, hogy a Fhrer, akire minden katona fleskdtt, felldoz rtelmetlenl egy egsz hadsereget. 1943. janur 10-n pedig elkezddtt a vgs harc, az oroszok "Gyr" hadmvelete. Az orosz cl a katlan feldarabolsa volt. A nmetek lszerhinyuk, legyengltsgk ellenre kemnyen vdekeztek. 12 nap kellett ahhoz, hogy az oroszok felszabadtsk a pitomnyiki replteret. Ezzel megszakadt az utols kldkzsinr is a III. Birodalom fel. A hnap vgre a katlant sikerlt feldarabolni. Jellemz Paulus s Hitler tviratvltsa:

"A 6. hadsereg dvzli Fhrerjt hatalomra jutsnak vfordulja alkalmbl. Sztlingrd fltt mg itt leng a horogkeresztes zszl. Legyen harcunk az l s eljvend nemzedkeknek plda arra, hogy remnytelen helyzetben se kapitulljanak, s akkor Nmetorszg gyzni fog."

A vlasz:

"Paulus vezrezredesem!
Az egsz nmet np mr ma mly meghatottsggal tekint erre a vrosra. Mint a vilgtrtnelemben annyiszor, ez az ldozat sem lesz hibaval. Klausewitz hitvallsa beteljesedik. A nmet nemzet csak most fogja fel e harc teljes slyt, s meghozza a legnagyobb ldozatokat. Gondolatban mindig nnel s katonival az n Adolf Hitlerje."

Egyttal megrkezett Paulus ellptetse tbornaggy. Ekkorra azonban Paulus mr a sztlingrdi nagyruhz foglya volt, orosz tankokkal krlvve. Az ellptets zenete egyrtelm volt: nmet tbornagy mg sosem adta meg magt. Paulus azonban felvllalta az elssget, s nem lett ngyilkos Hitler elvrsa szerint. Lefogyva, borostsan vonult fogsgba. Janur 31-n parancsot adott a harcok beszntetsre. Egy elszigetelt csoport errl nem rteslt, s folytatta az ellenllst. Rokosszovszkij ezen felbszlve tbb mint 300 gyt vont ssze, s addig lvette a kitart nmeteket, mg k is le nem tettk a fegyvert. Ekkor 1943. februr 2-t rtk. A 6. hadsereg annyiban volt pldamutat, hogy eskjhez hven az utols lszerig harcolt a Fhrerrt. A hadjrat s a csata vezetse azonban nmet oldalon elrettent plda lett. Tbb mint 100 ezer nmet katona esett el, s 91 ezer kerlt orosz fogsgba. Tbbnyire k sem lttk tbb a Vaterlandot. Kb. tezren kerltek haza, tz vvel ksbb. S az ldozatokat egy jelkprt dobta oda Adolf Hitler, Nmetorszg ekkorra mr szinte biztosan hborodott elmj Vezre. Csujkov a csata utn nyilatkozott a sajtnak. Arra a krdsre, hogy milyen taktikai hibt kvettek el a nmetek, azt vlaszolta: "Taktikai hiba a nmetek rszrl nem trtnt. Elkvettek azonban egy igen nagy stratgiai hibt." "s mi volt az?" "Hitlerre bztk a fparancsnoksgot."

A Wehrmacht Sztlingrdnl megtanulta, hogyan kell vdekezni. Olaszorszgban sikerlt is feltartztatni a szvetsgeseket. Monte Cassino csatja ugyan nem lett a szvetsgesek Sztlingrdja, de a nmet hadsereg ott mutatta be, mit tanult a Volga partjn.

 

 
ra
 
Naptr
2025. prilis
HKSCPSV
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
<<   >>
 
Kedvenc oldaliam
 
Szmll
Induls: 2005-01-26
 
Capoeira
 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU